Plavání s ploutvemi

Nejrychlejší způsob, jak plavat ve vodě

Disciplíny

Historie

Svaz potápěčů ČR

Plavání s ploutvemi

Sportovní odvětví

Plavání s ploutvemi je jedním z mnoha sportů patřících k závodnímu potápění. Všechny tyto sporty spolu s hloubkovým potápěním v České republice sdružuje Svaz potápěčů České republiky.

  • plavání s ploutvemi a rychlostní potápění (PP a RP) / Finswimming
  • distanční plavání s ploutvemi (DPP) / Finswimming Long Distanc
  • orientační potápění (OP) / Orienteering
  • nádechové potápění (AP) / Freediving
  • podvodní ragby (UWR) / Underwater Rugby
  • podvodní hokej (UWH) / Underwater Hockey
  • lov ryb na nádech (SF) / Spearfishing
  • fotografování a filmování pod vodou (FOTO) / Visual

Členové KSP Olomouc se specializují v disciplínách „plavání s ploutvemi“, “rychlostní potápění” a „distanční plavání s ploutvemi“.

Disciplíny plavání s ploutvemi

Soutěže v plavání s ploutvemi a rychlostní potápění se ve svých disciplínách a pravidlech velmi blíží plaveckým soutěžím. Soutěže se plavou v bazénech, kde jednotliví závodníci plavou každý ve své dráze v disciplínách od 50 až po 1500 metrů.

Na rozdíl od plavání, kde známe čtyři plavecké způsoby, zde rozlišujeme tři “základní plavecké způsoby plavání s ploutvemi”.

Věkové kategorie

V plavání s ploutvemi se rozlišuje 5 základních kategorií.

  • kat. A – 18 let a starší
  • kat. B – 16 + 17 let
  • kat. C – 14 + 15 let
  • kat. D – 12 + 13 let
  • kat. E – 11 let a mladší

V případě světových pohárů a mistrovství světa a Evropy:

  • Junioři – 17 let a mladší
  • Senioři – 18 let a starší

Na některých závodech se rozlišují další kategorie:

  • kat. E0 – 9 let a mladší
  • kat. E1 – 7 let a mladší
  • kat. V (veteráni) – 29 let a starší

Významné soutěže

Světové hry

Světové hry jsou obdobou olympijských her v neolympijských sportech. Konají se jednou za čtyři roky a účast na této akci je podmíněna nominací světové potápěčské federace CMAS. Ve vybraných disciplínách zde startuje pouze osm nejlepších plavců posledních let, kteří jsou stále aktivní. KSP Olomouc se pyšní trojnásobnou účastnicí těchto her, Zuzanou Svozilovou, která je v České republice jedinou ženou, které se této nominace dostalo.

Mistrovství světa (MS), Mistrovství Evropy (ME)

Jedná se o nejvýznamější pravidelně konané akce našeho sportu. Účastnit se mistrovství světa a Evropy mohou pouze členové reprezentačního výběru, kteří splní nominační kritéria. KSP Olomouc má v současné době několik seniorských i juniroských reprezentantů a v historii klubu najdeme i medailisty těchto vrcholných soutěží.
MS i ME se koná vždy jednou za dva roky. V každém roce je vždy jen jeden vrchol. Střídají se MS seniorů a juniorů, které jsou oddělené. Od roku 2020 vznikne navíc společné mistrovství juniorů, seniorů a veteránů v distančním plavání s ploutvemi (DPP). DPP bylo doposud součástí bazénových šampionátů.

Světový pohár (SP)

Světový pohár v plavání s ploutvemi je série závodů v daném roce, která vrcholí na tzv. zlatém finále. Jedná se o klubovou soutěž, která si získala značné obliby a tak není vyjímkou účast i více než čtyř set závodníků na jedné akci.Velká konkurence a účast všech významných klubů světa tak umožňuje skvělé srovnání formy a výkonnosti před MS a ME. Obvykle se také jedná o závody, kde si plavci mohou vyplavat limity potřebné pro zařazení do reprezentačních výběrů svých zemí.
KSP Olomouc pravidelně vozí ze světových pohárů medaile a nejednou také překonaný český rekord.

Mistrovství České republiky (MČR) jednotlivců

MČR jednotlivců je vrcholem sezóny pro plavce, kteří nejsou zařazeni do některého z reprezentačních výběrů. Závody se konají vždy koncem května a v současné chvíli jsou společné pro všechny kategorie. Účast na MČR je podmíněna umístěním do 28. místa republikových tabulek. Vyhodnocení probíhá dle věkových kategorií. Vítězi každého závodu je propůjčen titul Mistr České republiky.

Mistrovství České republiky (MČR) družstev

Mistrovství ČR družstev je vrcholnou soutěží České republiky, kde se utká 8 nejlepších týmů v kat. mužů a 8 týmů v kat. žen. MČR družstev je výjimečné tím, že nevítězí klub s nejlepším plavcem, ale k vítězství je potřeba mít silné celé družstvo ve všech disciplínách, tak aby dokázali podat všichni výborný výkon. Závod se už od jeho vzniku plave v Olomouci, kde navázala na tradici závodu zvaný “Potápěčská liga”, který v roce 2017 oslavil 50. výročí. Pro více informací o MČR družstev – Potápěčské lize přejděte do sekce Potápěčská liga na našem webu.

Liga mládeže

Liga mládeže je soutěží klubových družstev Svazu potápěčů České republiky. Soutěž je určena pro závodníky do 15 let (kategorie E, D, C). 4 kola se plavou zvlášť v Čechách (Česká liga mládeže – ČLM) a zvlášť na Moravě a Slezsku (Moravskoslezská liga mládeže -MSLM). Nejlepší 3 týmy z ČLM a 3 nejlepší z MSLM postupují do celostátního kola – Finále ligy mládeže. V MSLM (stejně i ČLM) se plavou první 3 kola v bazénu a 4. kolo na volné vodě. Závodníci si tak vyzkouší všechny disciplíny. Více informací ohledně bodování, vyhlašování a disciplínách na jednotlivých kolech najdete v Hracím řádu Ligy mládeže , případně v propozicích jednotlivých závodů – sekce Závod

Oblastní liga

Závody s označením “Oblastní liga” jsou soutěže k prověření zdatnosti plavců na začátku sezóny, k nasbírání zkušeností pro nové závodníky. Jeden takový závod pořádá i KSP Olomouc – více informací o Oblastní lize mládeže Olomouc najdete vždy našem webu před samotným závodem v horním menu. Mezi závody podobného typu patří např. Mikulášský pohár v Přerově, Vánoční pohár Most a několik dalších.