• 31 mistrovských titulů pro Olomouc

  62 medailí a z toho 31 zlatých. To je bilance olomouckých plavců z mistrovství České republiky v plavání s ploutvemi.

 • Titul z MČR Družstev 2019

  Po roční přestávce se MČR Družstev vrátilo na olomoucký bazén a opět z toho byl úspěch! Tým žen znovu ukázal svou neporazitelnost a celou soutěž vyhrál, už po desáté, tým mužů pak dokázal obhájit krásné čtvrté místo. Proto neváhejte a podívejte se na fotky z tohoto úžasného závodu..

 • Zlatá medaile ze světového poháru

  Filip Látal si přivezl z prvního kola světového poháru 2019 zlatou medaili. Jeho výkon je současně novým juniorským rekordem. Toto samozřejmě znamená letenku na mistrovství světa juniorů. VELKÁ GRATULACE, FILDO!

 • Nemo Trophy 2018

  Datum 3. a 4. 11. 2018 se už navždy zapíše do plaveckého kalendáře jako datum konání největšího mezinárodního závodu (s výjimkou SP) pořádaného na území České Republiky, tedy Nemo Trophy 2018. Už z podstaty věci se zde každý rok představí to nejlepší, co je možné na tuzemské scéně najít, a nejinak tomu bylo i letos. Viděli jsme tedy výstavní skříň ploutvového plavání a jak se v tak obrovské konkurenci dařilo našim reprezentantům? Pojďme se na to podívat.

 • Zpravodaj KSP

  Všechny články ze závodů můžete sledovat ve zpravodaji KSP. Stačí kliknout a svět se vám navždy změní.

KSP OLOMOUC

"can you swim faster than me?"

Rychlostní potápění

Rychlostní potápění (RP) se plave pod hladinou s dýchacím přístrojem, nebo pouze na nádech. Disciplíny rychlostního potápění patří mezi nejrychlejší tratě vůbec. 

Disciplíny:

 • 50 RP
 • 100 RP
 • 200 RP
 • 400 RP
 • 800 RP

 

Jedinou disciplínou, která se plave bez přístroje i bez dýchací trubice je 50 RP. Tuto vzdálenost plavou muži i ženy pouze na nádech. Při plavání této tratě dosahují plavci vůbec největší rychlosti, jakou vyvine člověk vlastní silou ve vodě. Nejlepší závodníci světa plavou rychlostí přesahující 3,3 metry za sekundu! 

S přístrojem se plavou disciplíny 100 RP, 200 RP, 400 RP a 800 RP.  Velikost přístroje je přímo úměrná délce plavané disciplíny. Pro disciplíny na 100 RP se používají přístroje o obsahu cca 1 litr. Na 800 RP pak přístroje o obsahu až 7 litrů. Od roku 2010 se nejdelší disciplína 800 RP bohužel vyřazuje z programu MS i ME.

 

Technika:

Technika plavání je obdobná jako u orientačního a distančního plavání s ploutvemi. Klíčovým místem především pro začínající je provedení "kotoulové" obrátky. Zde je důležité především správné načasování postupného vyplavání k hladině a přenesení horní části těla i s přístrojem do nového směru plavání. V cíli i na každé obrátce je povinný dotyk části těla nebo výstroje na stěnu bazénu. 

 

 

Pravidla:

Pravidla rychlostního potápění jsou shodná s pravidly plavání s ploutvemi. Rozdílem je, že se plave s dýchacím přístrojem, který závodník drží nejčastěji před tělem, i když držení přístroje je libovolné. Přístroj obsahuje stlačený vzduch, jehož maximální tlak je 200 atmosfér. V základních pravidlech je, že tvář závodníka musí být po celou dobu závodu pod vodou.

 

 

    Sponzoři a partneři KSP Olomouc