• 31 mistrovských titulů pro Olomouc

  62 medailí a z toho 31 zlatých. To je bilance olomouckých plavců z mistrovství České republiky v plavání s ploutvemi.

 • Titul z MČR Družstev 2019

  Po roční přestávce se MČR Družstev vrátilo na olomoucký bazén a opět z toho byl úspěch! Tým žen znovu ukázal svou neporazitelnost a celou soutěž vyhrál, už po desáté, tým mužů pak dokázal obhájit krásné čtvrté místo. Proto neváhejte a podívejte se na fotky z tohoto úžasného závodu..

 • Zlatá medaile ze světového poháru

  Filip Látal si přivezl z prvního kola světového poháru 2019 zlatou medaili. Jeho výkon je současně novým juniorským rekordem. Toto samozřejmě znamená letenku na mistrovství světa juniorů. VELKÁ GRATULACE, FILDO!

 • Nemo Trophy 2018

  Datum 3. a 4. 11. 2018 se už navždy zapíše do plaveckého kalendáře jako datum konání největšího mezinárodního závodu (s výjimkou SP) pořádaného na území České Republiky, tedy Nemo Trophy 2018. Už z podstaty věci se zde každý rok představí to nejlepší, co je možné na tuzemské scéně najít, a nejinak tomu bylo i letos. Viděli jsme tedy výstavní skříň ploutvového plavání a jak se v tak obrovské konkurenci dařilo našim reprezentantům? Pojďme se na to podívat.

 • Zpravodaj KSP

  Všechny články ze závodů můžete sledovat ve zpravodaji KSP. Stačí kliknout a svět se vám navždy změní.

KSP OLOMOUC

"can you swim faster than me?"

Kronika 2011

 

 

 1. kolo Moravskoslezské ligy mládeže - Žďár nad Sázavou

Nejmladší olomoučtí plavci s ploutvemi se letos poprvé sešli v novém ročníku Moravskoslezské ligy mládeže ve Žďáru nad Sázavou. Omlazený tým na sebe upozornil hojnou účastí, ale především skvělými výkony v kategorii E (ročník 2000 a mladší).

Nejúspěšnější byl Martin Děcký, který dokázal hned dvakrát suverénně zvítězit na tratích 100 PP a 50 PP a navíc přidal třetí místo na trati 200 BF. Skvěle mu sekundoval i týmový kolega Michal Strakoš, když na 100 PP doplaval druhý a na 50 PP třetí. V dívkách byla největší oporou týmu Adéla Půčková, která nejprve obsadila dvakrát třetí místo na tratích 100 PP a 50 PP, a poté přidala druhé místo na trati 200 BF. Vše završila vítězstvím štafeta ve složení Martin Děcký, Veronika Šulcová, Adéla Půčková a Michal Strakoš. Svými výkony ale zaujali i další olomoučtí plavci - Alex Kumr, Veronika Šulcová, Viktorie Šívrová, Vojtěch Jabůrek a nejmladší účastník závodu Karel Chlup.

V kategorii D (ročník 1998 a 1999) nás reprezentovali Jan Borovička, Jiří Vyskočil, Filip Kroutil, Jiří Gbelec, Tomáš Trnovec, Jonáš Nemerád, Jan Crhonek a Jan Wengryn. Nejlépe si vedl Jiří Vyskočil, když v jeho oblíbené disciplíně 100 BF doplaval pátý. Sedmé místo pak shodně přidali Filip Kroutil na nejdelší trati 400 PP a Jan Borovička na poloviční trati 200 PP. Ostatní zaznamenali osobní zlepšení a jsou příslibem do budoucna. Škoda, že jsme v této kategorii neobsadili žádná děvčata. Tento výpadek nás nakonec stál jak jisté medailové umístění štafety, tak i celkové třetí místo.

V nejstarší kategorii C (ročník 1996 a 1997) jsme měli pouze tři zástupce, kteří se na začátku sezóny zatím hledají. Největší smůlu měl Vladimír Chlup, kterému se nepodařilo zlepšit a navíc nedokončil závod na 400 RP. Alžběta Preková nejspíš doplatila na změnu termínu závodu, jelikož se těsně před závodem vrátila ze školního lyžařského kurzu a neměla možnost důkladně se připravit na náročné závody. Závodně se rozkoukává v nové kiategorii Veronika Zapletalová, která zkušenosti terpve sbírá. Úspěchem je dokončení technicky náročné disciplíny 400 RP, ale i zlepšení v ostatních disciplínách.

Celkově skončili olomoučtí plavci těsně na čtvrtém místě. Rozdíl 27 bodů je ale při maximální účasti závodníků v dalších kolech lehce smazatelný. Třetí místo by pak znamenalo postup do finále. Věřím proto, že úspěch z prvního kola bude motivací i pro ostatní závodníky, kteří se prvního nezúčastnili.

>Zde si můžete prohlédnout oficiální výsledky a fotky.

 1. kolo Světového poháru - Maďarsko

O víkendu se prvním kolem otevřel seriál světového poháru v plavání s ploutvemi. V lázeňském městečku Hajdúzsóbószló v jihovýchodní oblasti Maďarska se závodu zúčastnilo 14 zemí z 50 klubů. Naši závodníci se mezi nejlepšími ploutvaři rozhodně neztratili a posbírali kompletní sadu medailí. Mezi nejúspěšnější patřil Michal Rubáček, světový rekordman na 200 metrů BI-FINS. „Michal jel na závody těsně po vysokohorské přípravě v italských Alpách, tudíž jeho forma nebyla úplně optimální, přesto dokázal v napínavém souboji zvítězit v závodě na 200 metrů o dohmat před dvojící pronásledovatelů Yatsenkem z Ukrajiny a Gavrilovem z Běloruska. Ke zlatu přidal ještě 2 bronzové medaile z 50 a 100 metrové trati.“

Další úspěšnou reprezentantkou klubu byla Markéta Svozilová, která se po dvou pátých místech na 50 a 100 metrů BF dokázala vměstnat mezi maďarské duo Dudásovou a Kovácsovou a vybojovala tím druhé místo na své oblíbené 200 metrové trati. Výsledek Markéty je o to cennější, že v závodě dokonce atakovala svůj vlastní český rekord, za kterým zaostala o tři desetiny sekundy.

Mezi další úspěšné olomoucké reprezentanty se mohou nepochybně zařadit Petra Hostinská (nejlépe 5. Na 200 BF i další žena Kateřina Maňáková, která si vyplavala osobním rekordem na 100 RP 12.místo. V osobních rekordech výborně zaplavali i junioři. Jan Rážek obsadil nejlépe 5. místo na 200 BF a Roman Chvátal ve stejném závodě místo deváté.

Další díl světového poháru pokračuje za 14 dní 2. kolem v italském Lignanu. Zde se k výpravě KSP Olomouc přidá i Zuzana Svozilová, která v tomto roce trénuje a studuje právě v Itálii v Turíně.

Výsledky olomouckých plavců KSP Olomouc:

Jméno

Závod

Čas

Umístění

Kategorie

Michal Rubáček

50BF

0:20,64

3.

muži

 

100BF

0:44,87

3.

 

 

200BF

1:40,39

1.

 

Kateřina Maňáková

800PP

8:38,41

11.

ženy

 

100RP

0:48,90

12.

 

 

400PP

4:10,41

21.

 

Markéta Svozilová

50BF

0:24,61

5.

ženy

 

100BF

0: 52,93

5.

 

 

200BF

1:54,02

2.

 

Petra Hostinská

200PP

1:42,44

11.

ženy

 

400PP

3:37,53

6.

 

 

200BF

1:55,18

5.

 

Markéta Svozilová

50BF

0:24,88

5.

ženy

 

100BF

0: 54,20

5.

 

 

200BF

1:58,28

4.

 

Jan Rážek

50BF

0:22,41

11.

junioři

 

100BF

0: 49,49

12.

 

 

200BF

1:48,88

5.

 

Roman Chvátal

50BF

-

DQ

junioři

 

100BF

0:49,19

11.

 

 

200BF

1:49,77

9.

 

 2. kolo Moravskoslezské ligy - Nový Jičín

V sobotu 19.3. se v Novém Jičíně konalo již druhé kolo Moravskoslezské ligy mládeže. Olomoucký tým opět nebyl kompletní a atak na třetí postupové místo se ani tentokrát nepodařil.

Nestačilo k tomu ani devět medailí, které mladí závodníci dokázali vylovit z novojičínského bazénu. Nejlépe si opět vedl v nejmladší kategorii E (11 let a mlaší) Martin Děcký, který zvítězil na tratích 200 PP a 15/10 PP/RP a přidal třetí místo na trati 100 BF. Ve stejné kategorii skončil další náš medailista Michal Strakoš druhý na 200 PP a třetí na 15/10 PP/RP. Medailovou sbírku rozšířila také Adéla Půčková, když dvakrát doplavala třetí na tratích 200 PP a 100 BF. Kvalitní výkony zúročili nejmladší závodníci i ve štafetě, kde ve složení Adéla Půčková, Alex Kumr, Michal Strakoš a Martin Děcký doplavali na druhém místě. Překvapením závodů byl suverénní výkon Alžběty Prekové na trati 200 BF v kategorii C (14 a 15-letí). Způsobem start - cíl nechala za sebou všechny soupeřky a s velkým náskokem si doplavala pro zlato.

Je třeba ale pochválit i další mladé plavce, kteří svými výkony nejen přispěli k celkovému čtvrtému místu týmu, ale především si dokázali opět zlepšit své osobní rekordy. V nejmladší kategorii to byli Julie Freharová, Kateřina Kroutilová, Nikol Kotůlková, Alex Kumr, Jiří Marcián, Vojtěch Jabůrek a Karel Chlup. V kategorii D (12 a 13 letí) jsme měli silné chlapecké obsazení a dvě štafety, bohužel mimo soutěž ve složení Jan Borovička, Jiří Gbelec, Filip Kroutil, Jiří Vyskočil, Tomáš Trnovec, Jonáš Nemerád, Jan Wengryn, Jan Crhonek a smolař závodu Marek Kubíček. Věřímě, že už si Marek všechnu smůlu vybral a bude se mu už jen dařit.

Nejméně obsazená kategorie C (14-15 letí) vyplavala v samotném závěru závodů alespoň co do bodů cennou bramborovou medaili, a to ve složení Vladimír Chlup, Michaela Slavíčková, Veronika Zapletalová a Alžběta Preková.

Všem zúčastněným patří dík za vzornou reprezentaci.

Kompletní výsledky 2.kola Moravskosleské ligy mládeže, fotky z akce ve fotogalerii.

 Mistrovství ČR družstev - Potápěčská liga - Olomouc

O víkendu 9. a 10. dubna 2011 proběhlo v Olomouci 44. ročník Mistrovství České republiky družstev v plavání s ploutvemi. Závodu se každoročně zúčastňují nejlepší družstva mužů a žen z celé republiky. Letošní vynikající kvalitu vylepšily i výběry Slovenska a v ženách rakouské družstvo z Vídně.

Nejlepším týmem v soutěži žen se po čtyřech letech stalo družstvo pořadatele KSP Olomouc. „Podařilo se v tomto roce postavit opravdu silné družstvo, které nemělo v žádné disciplíně výrazné slabiny. Výjimečný týmový výsledek je podepřen i tím, že klubové družstvo Olomouce dokázalo porazit i výběr Slovenska. V soutěži mužů obhájilo prvenství i družstvo Laguny Nový Jičín. Z družstva vítězů stojí za zmínku návrat po zranění nejlepšího sprintera Tomáše Mixy a vynikající výkony ještě loňského Juniora Matěje Obšívače.

Z individuálních výsledků na sebe upozornila zejména Zuzana Svozilová, která zvítězila hned ve čtyřech disciplínách a získala i individuální ceny za nejkvalitnější výkony za vytrvalecké výkony od (400 až 1500m) a překvapivě i za disciplíny sprinterské (50 až 200m). Markéta Svozilová v disciplíně s krátkými ploutvemi zvítězila dvakrát. Na oblíbené 200m trati, ve které zvítězila letos už i na světovém poháru v Itálii na konci března, k prvenství přidala i český rekord. "Markéta v posledních dvou letech sahala po novém rekordu snad desetkrát, vždy jí však k rekordu chybělo jen několik desetinek. Tentokrát se jí to podařilo zlomit." Prvenství přinesla týmu na nejdelší trati i Petra Hostinská. Petra se po návratu z Kanady dostává do velmi dobré formy je všestranně připravena k výborným výkonům i na volné vodě, kde má největší šanci se prosadit i na mistrovství světa. Kolektivní výsledek podpořily i další účastnice, a to Petra Dvorská (nejlépe 5.), Lenka Elefantová (nejlépe 7.) a Kateřina Maňáková (nejlépe 7.).

Družstvo mužů bylo svými výsledky podstatně skromnější. Nejzkušenější Ondřej Broda získal dvě třetí místa. Zbytek družstva tvořili výhradně junioři i starší žáci. Nejlepší výsledek zaznamenal Roman Chvátal, když v osobním rekordu doplaval na 50m šestý.

Mistrovství ČR družstev je tradičně první tuzemskou příležitostí závodníků předvést svoji aktuální formu. Vrchol mají plavci s ploutvemi na přelomu července a srpna na mistrovství světa v Maďarsku. 
Kompletní výsledky je možné získat zde.

Zbyněk Svozil tel.: 776174481; 739249002
předseda a trenér KSP Olomouc

      

 3. kolo Moravskoslezské ligy - Přerov

Hned několika individuálními úspěchy olomouckých plavců skončila Moravskoslezská liga mládeže 2011. Na posledním kole, které se konalo v Přerově 30.4. dokázali olomoučtí plavci získat 8 medailí.

Nejúspěšnější byl v kategorii E (11let a mladší) Martin Děcký, který v disciplínách 50 PP a 400 PP (plavání s ploutvemi) nenašel přemožitele. V discíplíně 50 BF (bifins) přidal ještě bronzovou medaily. Ve stejné kategorii bodoval také Michal Strakoš, který šlapal Martinovi na paty zejména na 400 PP, kde skončil na druhém místě. Ale i jeho čtvrté a šesté místo z dalších tratí jsou skvělé výsledky a důkazem zlepšující se formy. Po nemoci se do soutěže konečně zapojila i Adéla Zapletalová a svým pátým a šestým místem potvrdila svoje kvality.

V kategorii D (12 a 13 letí) máme hned tři medailisty. Smolné dny má snad již definitivně za sebou Jan Borovička, který si vyplaval dvě třetí místa, a to v osobním rekordu na 100 PP a také na náročné trati 800 PP. Na 50 BF přidal ještě šesté místo v napínavém a vyrovnaném závodu mu nakonec na medaily chybělo 34 setin. Naopak se v této disciplíně blýsknul Jiří Gbelec, který si z první rozplavby nakonec doplaval pro stříbro. A o chvíli později ho napodobila i Gabriela Horáková, která si zde odbyla svou ploutvařskou premiéru a dohmátla v těsném rozdílu za Klárou Křepelkovou z Nového Jičína, která již dlouho nemá u nás konkurenci. Jirka Gbelec přidal ještě páté místo na 100 PP a Gábina Horáková ve stejné disciplíně čtvrté místo.

Hned následující víkend čeká tyto mladé sportovce Mistrovství ČR v disciplínách BF, které se koná v Novém Jičíně a pak už budeme ladit formu na Mistrovství ČR v disiplínách PP, které se bude konat koncem května v Táboře. Na obou šampionátech máme medailové ambice.

kompletní výsledky - http://ploutve.info/vysledky/110430m.pdf

  

 Modrý mítink - MČR kat. E, D -Nový Jičín

O uplynulém víkendu se v Novém Jičíně uskutečnil Modrý mítink - trojboj v disciplínách bifins, který byl současně Mistrovstvím České republiky kategorie E a D.

Nejúspěšnějším členem výpravy byl Jiří Gbelec, který v kategorii D skončil dvakrát na 3. místě a jednou na čtvtém. Celkově v trojboji získal pohár za třetí místo. Ve stejné kategorii ho doplnil celkově šestým místem Jan Borovička.

V nejmladší kategorii E se dařilo Martinu Děckému, který není specialistou na bifiny, na 200 BF si doplaval v MČR pro druhé místo a celkově skončil patý. V doplňkové disciplíně 100 PP, pak suveréně zvítězil. Adéla Půčková, která si na šampionát odskočila z akvabelového soustředění, získala v disciplíně 50 BF individuální stříbrnou medaily. V trojboji nejmladších závodníků - talentů E0 zvítězila mezi dívkami Kateřina Korutilová.

Mezi juniory si svými osobními rekordy zajistil celkové třetí místo Jan Rážek.

Olomouc měla ale své zastoupení také ve veteránské kategorii, kde nás úspěšně reprezantovali Zbyněk Svozil, který všechny své starty proměnil ve vítězství, dále Radim Půček, který ovládl svou věkovou kategorii a jediná žena v kategorii V2 Věra Bližňáková.

Za dva týdny zahájí ploutvaři sezónu na volné vodě prvním kolem v distančním plavání s ploutvemi v Otrokovicích a hned týden na to se nejmladší závodníci sjedou do Tábora na mistrovství České republiky v disciplínách PP a RP.

 

 1. kolo Českého poháru v DPP - Otrokovice

V sobotu 21.5. přivítalo účastníky 1. kola Českého poháru v distančním plavání s ploutvemi v Otrokovicích slunečné počasí a teplota vody 21°C. I přesto toto ideální počasí se závodu zúčastnilo pouze 19 závodníků.

Z Olomouce se závodu zúčastnili tři závodníci kategorie D - Jiří Gbelec, Jan Borovička a Filip Kroutil, jedna závodnice kategorie C - Alžběta Preková a jeden veterán - Zbyněk Svozil. Kilometrovou trať nejrychleji uplaval Zbyněk Svozil a ve své kategorii zvítězil. Bětka Preková skončila mezi mladšími juniorkami druhá. Ve starších žácích si první místo plaval Jiří Gbelec, těsně před Janem Borovičkou a třetí skončil Filip Kroutil.

Zbyněk Svozil se nakonec zúčastnil i hlavní soutěže mužů, kde se mu podařilo doplavat na celkovém třetím místě za absolutním vítězem, teprve juniorem ze Žďáru Janem Tesařem a Josefem Cimburkem z Pardubic.

Kompletní výsledky

Fotogalerie

 Mistrovství ČR kat. E, D - Tábor

O víkendu 28. a 29.5. se v Táboře konalo Mistrovství České republiky kat. E a D. Olomoucký tým vyslal na tento vrchol bazénové sézony děvět závodníků. Škoda jen, že se pro nemoc nemohl zúčastnit i Alex Kumr.

Nejlepším z olomouckých plavců byl Martin Děcký, který v nejmladší kategorii nenašel přemožitele a získal všechny tituly. Velmi kvalitní výkony předvedl především na tratích 400 PP, 200 PP a 15/10.

Michal Strakoš potvrdil své vytrvalecké kvality a doprovodil Martina na stupně vítězů na 200 PP na třetím místě a na 400 PP na druhém místě. Martin i Michal překonali své osobní rekordy a vytěžili tak, ze své přípravy maximum.

V kategorii D byla pak úspěšná především chlapecká štafeta, která ve složení Jiří Gbelec, Filip Kroutil, Jiří Vyskočil a Jan Borovička doplavala na 4x50PP na druhém místě a na 4x100PP na třetím místě.

Osobní rekordy si zlepšili také ostatní závodníci KSP Olomouc. Za zmínku určitě stojí kvalitní výkony a umístění v první desítce Gabriely Horákové a Adély Půčkové, které byly na šampionátu poprvé. Adéla Zapletalová, která bude v nejmladší kategorii i v příštím roce, zde sbírala především cenné zkušenosti.

Kompletní výsledky - http://ploutve.info/vysledky/110528.pdf

Fotogalerie

 

 Výsledky olomouckých plavců KSP Olomouc

Jméno

Závod

Čas

Umístění

Kategorie

Jan Borovička

200PP

2:06,48

9.

st. žáci

 

400 PP

4:31,51

9.

 

 

50 PP

0:24,58

7.

 

 

4x50

1:42,50

2.

 

 

100 RP

1:00,21

10.

 

 

100 PP

0:55,50

8.

 

 

4x100

3:51,74

3.

 

Jiří Gbelec

200 PP

2:10,91

12.

st. žáci

 

25 RP

0:10,86

6.

 

 

50 PP

0:24,71

9.

 

 

4x50

1:42,50

2.

 

 

100 RP

1:00,20

9.

 

 

100 PP

0:58,87

12.

 

 

4x100

3:51,74

3.

 

Jiří Vyskočil

200 PP

-

disk

st. žáci

 

25 RP

0:10,96

7.

 

 

50 PP

0:25,81

12.

 

 

4x50

1:42,50

2.

 

 

100 PP

0:57,32

10.

 

 

 

4x100

3:51,74

3.

 

Gabriela Horáková

200 PP

2:12,32

10.

st. žákyně

 

25 RP

0:11,08

9.

 

 

50 PP

0:25,85

8.

 

 

100 PP

0:56,87

7.

 

 

200 PP

2:07,46

1.

ml. žáci

 

15/10

0:11,36

1.

 

 

400 PP

4:40,44

1.

 

 

4x50

1:54,21

5.

 

 

100 PP

1:00,07

1.

 

 

50 PP

0:26,73

1.

 

 

4x100

4:14,86

4.

 

Michal Strakoš

200 PP

2:16,36

3.

ml. žáci

 

15/10

0:12,43

6.

 

 

400 PP

4:46,98

2.

 

 

4x50

1:54,21

5.

 

 

100 PP

1:03,79

7.

 

 

50 PP

0:28,70

8.

 

 

4x100

4:14,86

4.

 

Adéla Půčková

200 PP

1:02,77

9.

 

 

50 PP

0:27,98

6.

 

 

4x100

4:14,86

4.

 

Adéla Zapletalová

200 PP

2:34,95

21.

ml. žákyně

 

15/10

0:13,84

20.

 

 

400 PP

5:44,50

18.

 

 

4x50

1:54,21

5.

 

 

100 PP

1:10,57

21.

 

 

50 PP

0:31,33

22.

 

 

4x100

4:14,86

6.

 

Filip Kroutil

25 RP

0:11,78

15.

st. žáci

 

400 PP

4:47,89

14.

 

 

50 PP

0:27,25

18.

 

 

4x50

1:42,50

2.

 

 

100 PP

1:00,91

16.

 

 

4x100

3:51,74

3.

 

 2. kolo Českého poháru v DPP a MČR DPP - Velké Dářko

V soboru 4.6.2011 se nakonec podařilo uspořádat Mistrovství České republiky v DPP. Pořádající Čochtanklub Žďár dokázal v rekordním čase na své základně na Velkém Dářku postavit kilometrovou trať a zajistit podmínky pro závodníky mistrovství ČR.

Kategorie starších žáků měla na programu jeden kilometr a nejlépe ho zvládl zaplavat Jan Borovička a získal tak titul mistra republiky pro letošní rok. Na druhém místě skončil Jiří Gbelec a těsně třetí Filip Kroutil.

Kategorie C se musela poprat s dvoukilometrovou tratí. Bětce Prekové se nepodařilo zopakovat druhé místo z Otrokovic a skončila tentokrát pátá.

O hodinu později se na start postavili junioři, senioři a veteráni. V počátku vyrovnaný závod nakonec ovládl domácí, teprve junior, Jan Tesař. Druhé místo si vyplaval Honza Rážek. V mužích si pro druhé místo doplaval Zbyněk Svozil, který současně vyhrál veteránskou soutěž. Mezi ženami potvrdila svoje kvality Zuzka Svozilová a suverénně zvítězila. Druhá doplavala Kačka Maňáková.

Úspěšná olomoucká výprava se bude nyní připravovat na záverečné kolo DPP, které uskuteční za 14 dní na veslařském kanále v Račicích.

 Světový pohár - Rakousko

Závodu v rakouském městě Linz se za KSP Olomouc zúčastnila v soutěži žen jediná závodnice Zuzana Svozilová a v soutěži juniorů Jan Rážek a Roman Chvátal.

Studentka Fakulty tělesné kultury UP v Olomouci Zuzana Svozilová dokázala získat dvě prvenství a jedno druhé místo. „Důležitější než vítězství je však potěšitelný fakt, že Zuzana po dvou letech dokázala překonat své české rekordy na oblíbených tratích 400 a 800m. Před mistrovství světa v Maďarsku na přelomu července a srpna tak Zuzana prokázala vynikající vzestup formy. V aktuální pořadí světových žebříčků se na 800m posunula na druhé místo a na 400m na místo čtvrté!“

Premiérové vítězství na velkém mezinárodním závodě si odbyl junior Jan Rážek. Velkým osobním zlepšení o více než sekundu zvítězil na 100m v klasických ploutvích. „Vítězství na 100m potvrdil Honza i na dvojnásobné trati a opět ve zlepšeném osobním rekordu.“

Další junior Roman Chvátal obsadil na 100m v krátkých ploutvím místo třetí a na 200m obsadil 4. místo.

           

 

Zbyněk Svozil trenér KSP Olomouc

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Výsledky olomouckých plavců 

Jméno

Závod

Čas

Umístění

Kategorie

Zuzana Svozilová

800PP

7.10,23

1. ČR rekord

ženy

 

200PP

1.36,94

2.

 

 

400PP

3.26,20

1. ČR rekord

 

Jan Rážek

50BF

0.21,91

4.

junioři

 

100BF

0.47,99

1.

 

 

200BF

1.48,01

1.

 

Roman Chvátal

50BF

0.22,52

6.

junioři

 

100BF

0.49,57

3.

 

 

200BF

1.52,75

4.

 

 

PP - plavání s ploutvemi

BF - plavání s krátkými ploutvemi do 65cm

RP - plavání s přístrojem pod vodou

 3. kolo Českého poháru v DPP - Račice

Posledního letošního kola seriálu DPP - plavání na volné vodě - se zúčastnili pouze čtyři olomoučtí závodníci. O víkendu 18. a 19.6. se do Račic přitom sjela celá řada především mladých závodníků, převážně z českých klubů.

Na start hlavního závodu seniorů a juniorů na 4 kilometry se postavilo 13 závodníků. Jediná zástupkyně Olomouce Petra Hostinská v ženské kategorii suverénně zvítězila. Porazil ji jen jediný muž, nadějný junior, Jan Tesař ze Žďáru.

Na poloviční vzdálenost nastoupilo již početnější pole, celkem 27 mladších juniorů a starších žáků. Z olomouckých si nejlépe vedl Jan Borovička, který udržel kontakt se staršími závodníky a doplaval na celkovém pátém místě. V kategorii D to bylo druhé místo. Filip Kroutil, který se v poslední době potýkal se zdravotními problémy startoval v krátkých ploutvích a doplaval dvanáctý. Jediná mladší juniorka Bětka Preková si během závodu prošla krizí a doplavala šestá.

V celkovém hodnocení Českého poháru ve své kategorii zvítězil Zbyněk Svozil mezi veterány. Současně bodoval i mezi muži, kde mu patří třetí příčka. Jediný bod dělil od bronzové pozice jak Jana Borovičku, tak Bětku Prekovou. Oba jsou to ale mladí závodníci a své zkušenosti z letošního ročníku jistě zúročí v příštím roce.

Kompletní výsledky zde.

 Mistrovství ČR kat. A, B, C - České Budějovice

Poslední červnový víkend se uskutečnil v Českých Budějovicích domácí šampionát v plavání s ploutvemi. Olomouc reprezentovalo pět závodníků.

Nejúspěšnější byla Petra Hostinská, která i přes zdravotní potíže třikrát zvítězila a dvakrát doplavala těsně druhá. Konkurenci nenašla především na svých oblíbených delších tratích 800 PP a 400 PP a uhájila prvenství také na 200 PP. Druhá pak skončila v disciplínách 100 a 200 BF. Petra nás bude také reprezentovat na mistrovství světa, které se letos uskuteční na přelomu července a srpna v Maďarsku. Její hlavní ambicí je útok na medaili především v disciplíně DPP - distanční plavání s ploutvemi.

Mezi juniory nezklamal Jan Rážek, který se letos dokázal zlepšit ve všech disciplínách, a to mu i na domácím šampionátu vyneslo celkem čtyři medaile. Dvakrát bral stříbro za 100 a 200 BF a dvakrát bronz na 50 BF a 400 PP. Ve stejné kategorii bodoval také Roman Chvátal, specialista na BF. Dva bronzy si vyplaval na 100 a 200 BF.

Nejmladší olomouckou závodnicí byla Bětka Preková, která si na medaili musela počkat na samotný závěr šampionátu. Ve své parádní disciplíně 200 BF si sice po náročném programu mistrovství již nezlepšila osobní rekord, přesto to stačilo na krásné druhé místo. Osobní rekordy naproti tomu zaznamenala na 50 a 200 PP.

Kačka Maňáková, která má letos za sebou náročný program - státní maturity a úspěšné přijímačky na VŠ, sice na placku nedosáhla, přesto dokázala udržet krok se startovním polem a proháněla mladší závodnice.

Závodu se nezúčastnily dvě výborné olomoucké plavkyně, sestry Svozilovy. Zuzka na svém studijním pobytu v Itálii ale rozhodně nezahálí. Týden po domácím šampionátu na tom italském dokázala překonat hned dva své české rekordy. Již po druhé za měsíc zlepšila rekord na 800 PP, jeho nová hodnota 7:08,60 je nyní nejlepším letošním světovým časem. Zuzka také výrazně posunula nejlepší český čas na 1500 PP. Nový rekord má hodnotu 13:53,03. Těsně zaostala za rekordem na 100 PP - dvě setiny sekundy ji dělily od jeho vyrovnání. Již v polovině června přitom Zuzka zlepšila rekord na 400 PP. Věříme, že tuto parádní formu přetaví na přelomu července a sprna ve světové medaile. Její sestra Markéta se letos naplno věnuje cyklistice, držíme ji pěsti štěstí, ať se daří.

Kompletní výsledky MČR

 MS seniorů PP a DPP - Maďarsko

HÓDMEZOVÁSÁRHELY- MAĎARSKO 

Mistrovství světa v plavání s ploutvemi mělo být v roce součástí světových her CMAS v Kolumbii. Stejně jako v roce 2009 se však tyto hry nekonaly. Pořadatelství mistrovských závodů se stalo překvapivě opět Maďarsko. Ve stejném roce se totiž v Maďarsku konalo i kontinentální mistrovství juniorů.

Podmínky v malém lázeňském městě s nevyslovitelném jménem Hódmezovásárhely byly poměrně dobré. K bazénu s 10 drahami patřil i celý areál lázní s venkovní padesátkou a dalšími vodními plochami s možností rehabilitace. Pořadatelé se velmi snažili vše zajistit na vysoké úrovni včetně informačního centra, pohodlí reprezentantů, ozvučení, vizuálního a hudebního efektu.

Vzhledem k velké pracovní, či studijní angažovanosti většiny aktérů české reprezentace byla v tomto roce zvolena reprezentačním trenérem kontrolovaná individuální příprava reprezentantů. Kompletně se reprezentace sešla na kratším vylaďovacím soustředěním přímo v dějišti mistrovství světa.

Státním trenér pro rok 2011 Zbyněk Svozil nominoval na MS šest sportovců, a to mistry Evropy a světové rekordmany 2010 Ondřeje Brodu (Rejnok Těrlicko) a Michala Rubáčka (KSP Olomouc), mistryni Evropy v letech 2004 a 2008 Petru Hostinskou (KSP Olomouc), juniorskou mistryni světa z roku 2005 Zuzanu Svozilovou (KSP Olomouc) a Matěje Obšívače (Laguna Nový Jičín), loňského dvojnásobného medailisty z mistrovství světa juniorů 2010).

Ve velmi pěkném a rychlém bazénu jehož asi jedinou chybou byla menší tribuna, která nestačila závodníkům a velkému zájmu diváků. V nabité atmosféře se ve velké konkurenci 32 států nejvíce dařilo reprezentantům Číny, Ruska, Ukrajiny, Maďarska, Německa a Itálie. Škoda, že mistrovství negativně ovlivnil neskutečně velký počet diskvalifikací. Pravidla CMAS zde byla „dodržována“ se vší i absurdní rozhodností. Perličkou bylo špatné vyvěšení národní vlajky naší republiky. Při našem upozornění organizátorům, že vlajka je vyvěšena špatně nám odpověděli, že je to podle pravidel CMAS a že špatně je i vlajka Maďarska.

Ženskou část závodnic ovládly Číňanky. Všestranná LIU Jiao vyhrála neuvěřitelně hned 5x. Určitě zaujaly všechny její výkony, ale za zmínku stojí její poslední start na 1500PP kde vyhrála před druhou v pořadí Ukrajinkou Trofymets o 34 sekund a časem 13:01,48. Tímto výkonem posunula svůj světový rekord o dalších 18 sekund a ve finále mužů by tímto časem obsadila místo 7.! Sprinty ovládla další Číňanka ZHU Baozhen, na 200PP se podařilo prosadit Rusce Baranovské. V soutěži mužů, byla konkurence jistě různorodější a také tam padaly světové rekordy. Velmi zajímavou podívanou byl např. souboj na 400PP. Zde se světový rekordman Figini musel v závěru sklonit před objevem šampionátu Němcem Maxem Lauschusem, který časem 2:58,49 těsně zvítězil v novém světovém rekordu. Vítězství ve světových rekordech se podařilo Italovi Figinimu získat v individuálních startech na 200PP (1:21,01) a 800PP (6:17,98). Sprinty zcela opanoval Rus Pavel Kabanov. Domácí Maďaři získali mnoho velmi pěkných umístění, největším zážitkem pro publikum byl pravděpodobně světový rekord na 400RP (2:42,90) již velmi zkušeného Demese KANYO.

Čeští reprezentanti si také vedli velmi dobře. Vynikající je, že se podařilo získat na mistrovství světa stříbrnou medaili, včetně DPP se podařilo výpravě ČR vklínit mezi finálovou osmičku 8x. Český rekord byl překonán celkem 5x, když v rozplavbách zaplaval Ondřej Broda i rekord světový! Výborné výkony byly podtrženy i tím, že všichni reprezentanti si udělali na vrcholné akci i osobní rekordy.  

Ondřej Broda, Mistr Evropy 2010 na 50 BF byl i na tomto mistrovství vynikajícím způsobem připraven. V rozplavbách překonal časem 19,34 svůj vlastní světový rekord a postupoval z jasné první pozice. Obrovskou smůlou byla skutečnost, že si dynamickým dohmatem do cíle Ondra vyhodil loket. S velkou bolestí a sebezapřením se dokázal Ondřej prosadit i ve finále druhým místem. Všichni aktéři, včetně zahraničních se shodli na tom, že pokud by nedošlo ke zranění, tak by vítězství určitě patřilo českým barvám. Malou útěchou může být fakt, že světový rekord mu už nedokázal vzít ani vítěz Rus Ivanets (19,35).

Michal Rubáček měl v tomto roce svoji účast velmi komplikovanou. šampionát se mu kryl s mistrovství světa v plavání v Šangaji v Číně. Michal však projevil velký zájem přijet alespoň na svou nejlepší disciplínu 200BF. Po příletu z Číny do Prahy (2.srpna), pokračoval Michal rovnou do Budapešti a dále do HÓDMEZOVÁSÁRHELY, kam dorazil před půlnocí. Ráno už musel absolvovat rozplavby a postoupil z druhého místa. Ve finále začal Michal na 100metrech na sedmém místě. Všichni jsme věřili, že se mu podaří v závěru výrazně zrychlit. Únava z cesty se však večer již projevila. Po krásném boji však na Michala zbylo nepopulární místo 4. jen 5 setin za bronzem. Vítěz Ivanets časem 1:35,62 překonal i Michalův světový rekord z Kazaně (1:36,18).

Petra Hostinská měla svůj hlavní cíl uspět v disciplínách na volné vodě. Přesto se dokázala vynikajícně připravit i na bazénové disciplíny. Na 400PP a 800PP v osobním rekordech velmi dobře sekundovala Zuzaně Svozilové. V „doplňkových“ disciplínách v krátkých ploutvích překonala dva české rekordy (100BF 51,27; 200BF 1:52,43). Na 200BF dokázala se štěstím postoupit do finále, kde se posunula na vynikající společnou 5. příčku! Stejnou příčku pak Petra dokázala zaplavat na 6km na volné vodě, kde doplavala za dvěma Ruskami a dvěma Ukrajinkami.

Zuzana Svozilová zaplavala velmi dobře a ve všech svých startech a postupovala do finále. Nejvíce se ji dařilo na 800PP kde čas 7:08,69 obsadila ve finále 6. místo. Další finálovou účastí na 400PP vylepšila i českými rekordy. V rozplavbách čas 3:26,09 dokázala vylepšit ve finále na 3:25,96 což znamenalo konečné 7. místo. Zuzana měla postoupit i na 1500PP kde však byla nesmyslně diskvalifikována za porušení stylu (plavání pod vodou). Zde by jistě útočila někam na 5. příčku. Na 6km plavala také velmi dobře a doplavala na místě 7.

Matěj Obšívač, nejmladší plavec, ještě loni úspěšný junior se dokázal hned na poprvé zlepšenými osobními rekordy prosadit i na poli seniorském! Výborným výkonem na 100BF (44,39) postoupil do seniorského finále, kde obsadil místo 8. Po delší době se Matějovi podařilo vylepšit i své nejlepší časy na 50BF (20,26) a 200BF (1:41,88). Tento mladý závodník je velkým příslibem českého plavání s ploutvemi do budoucnosti!

Josef Cimburek byl nominován zejména jako specialista na DPP. Své osobní zlepšení dokázal zaplavat i v doplňkových bazénových disciplínách pod vodou. Na 400RP byl jedenáctý časem 3:02,26 a stejně tak jedenáctý i na 800RP (6:24,41). Na volné vodě se medařilo zejména na 6km, kde dokázal obsadit velmi solidní 9. místo. Na 20km mu nesedla ploutev a bohužel musel tento závod vzdát.

Celkově lze hodnotit vystoupení našich reprezentantů velmi kladně. Byl potvrzen lepšící se trend našich vystoupení i v podmínkách kdy se celá světová špička stále velmi dynamicky rozvíjí.

Dr. Zbyněk Svozil

státní trenér PP/RP/DPP.

V Olomouci 13.8. 2011

 

    Sponzoři a partneři KSP Olomouc