• 31 mistrovských titulů pro Olomouc

  62 medailí a z toho 31 zlatých. To je bilance olomouckých plavců z mistrovství České republiky v plavání s ploutvemi.

 • Titul z MČR Družstev 2019

  Po roční přestávce se MČR Družstev vrátilo na olomoucký bazén a opět z toho byl úspěch! Tým žen znovu ukázal svou neporazitelnost a celou soutěž vyhrál, už po desáté, tým mužů pak dokázal obhájit krásné čtvrté místo. Proto neváhejte a podívejte se na fotky z tohoto úžasného závodu..

 • Zlatá medaile ze světového poháru

  Filip Látal si přivezl z prvního kola světového poháru 2019 zlatou medaili. Jeho výkon je současně novým juniorským rekordem. Toto samozřejmě znamená letenku na mistrovství světa juniorů. VELKÁ GRATULACE, FILDO!

 • Nemo Trophy 2018

  Datum 3. a 4. 11. 2018 se už navždy zapíše do plaveckého kalendáře jako datum konání největšího mezinárodního závodu (s výjimkou SP) pořádaného na území České Republiky, tedy Nemo Trophy 2018. Už z podstaty věci se zde každý rok představí to nejlepší, co je možné na tuzemské scéně najít, a nejinak tomu bylo i letos. Viděli jsme tedy výstavní skříň ploutvového plavání a jak se v tak obrovské konkurenci dařilo našim reprezentantům? Pojďme se na to podívat.

 • Zpravodaj KSP

  Všechny články ze závodů můžete sledovat ve zpravodaji KSP. Stačí kliknout a svět se vám navždy změní.

KSP OLOMOUC

"can you swim faster than me?"

Kronika 2003

 

 

 Vánoční kilometr Dyje - Břeclav

Dne 26. prosince se na řece Dyji konal již 29. ročník "Vánočního kilometru" v Břeclavi. Tohoto závodu se poprvé zúčastnila větší výprava KSP GMT Olomouc. Sestava KSP Olomouc byla Zbyněk Svozil, Jan Glos, Martin Tomášek a jediná žena ve startovním poli Jitka Podivínská. Teplota vody +0,8 stupňů a vzduchu -4 stupně byla tentokrát příčinnou, že se závod pro plavající kry na řece musí zkrátit. Hlavního závodu na cca 500m trati se celkem zúčastnilo 43 závodníci. Olomouckým závodníkům se dařilo a Zbyněk Svozil doplaval jako první, Martin Tomášek jako třetí, Jan Glos jako pátý a Jitka Podivínská osmá. V celkovém hodnocení družstev o pohár ASKOMONTU získalo KSP GMT 1. místo.  

 

 Přebor ČR v PP kat. mladších a starších žáků - Tábor

Čtyři medaile získala nevelká výprava olomouckých plavců s ploutvemi KSP GMT Olomouc z "Přeboru republiky v plavání s ploutvemi" kategorii mladších a starších žáků v Táboře, který se konal ve dnech 22. - 23. 11. 2003. Všechny medaile získala Markéta Svozilová v kategorii starší žaček (kategorie "D"). Tři stříbrné medaile získala Markéta v disciplínách 25, 50, 200m a jedinou bronzovou potom na 100m. "Potěšitelné je, že všechny výsledky, které zaplavala byly v osobních rekordech. Nejkvalitnější výkon podala závodnice na 200m kde časem 1:54,03 a osobním zlepšením o 7 sekund, porazila i suverénku této kategorie Barboru Sládečkovou z Prahy, která jinak na Přeboru získala 5 zlatých medailí. Na tratích 200, 400 a 800m ovšem prvenství získala také výborná Nikola Štréblová z Mostu

"Markéta stejně jako na letním Přeboru neměla z kvalifikačních závodů časy, které by ji opravňovaly k získání medailí, ale i nyní se svým osobním zlepšením a dobrým načasováním formy do nejlepšího trojlístku vklínila." Výborné osobní zlepšení prokázala i Petra Hansmannová ve stejné kategorii. Nejlepší výsledek zaplavala Petra na 800m kde se dokázala dostat devátým místem do první kvalitní desítky závodnic. Výsledky doplnila třemi jedenáctými místy. Trojici závodníků klubu sportovních potápěčů GMT doplnil ještě Lukáš Neoral v nejmladší kategorii mladších žáků (kategorie "E"). "Lukáš má stále technické nedostatky, ale přesto obsadil 14. místo na 400m." Škoda, že pro zranění kotníku nemohl na závody přijet Martin Frey, který měl šanci se o medaile poprat.

Kompletní výsledky je možné stáhnout z  http://ploutve.info/

 Nemo Trophy - Zlín

O uplynulém víkendu se na zlínském bazénu konal již tradiční mezinárodní závod v plavání s ploutvemi "NEMO Trophy 2003". Domácí klub NEMO Zlín věnuje do soutěže pohár - NEMO Trophy - pro nejlepší tým a jednotlivce. Zároveň je oceněno šest nejlepších jednotlivců. Soutěž se plave bez rozdílu věkových kategorií a konečné pořadí v NEMO Trophy je dáno součtem dvou nejlepších výkonu dle tabulky CMAS. V soutěži družstev je do pořadí NEMO Trophy započítán vždy nejlepší výkon tří nejlepších závodníků klubu. Olomoucký klub v této soutěži získal celkově 3. místo za domácími Nemo Zlín a Modrou Hvězdou Praha. Olomoucký klub KSP GMT Olomouc vyslal na tyto závody osm závodníků. Nejkvalitnější výkon zaplaval a velkým překvapením se stal Martin Tomášek. Všechny své disciplíny zaplaval v osobních rekordech a nejhodnotnější byl nakonec výkon na 100 m RP (plavání pod vodou s přístrojem), když dohmátl v čase 40,12 sek. V konkurenci českých a slovenských reprezentantů to znamenalo osmé místo a 709 bodu do hodnocení týmu. V méně obsazených disciplínách přidal ještě páté a šesté místo na 800 a 400 m RP. Smůlu měl jen v disciplíně 50 m RP, když se v novém typu ploutve špatně postavil na blok a přepadl do vody. Mezi ženami se opět, podobně jako na mistrovství republiky, neztratila mladší dorostenka Zuzana Svozilová. Nejvíce se jí zdařila hned úvodní disciplína 200 m PP (plavání s ploutvemi). Čas 1:47.78 min. znamenal 697 bodu a druhé místo za Petrou Hostinskou z Těrlicka, účastnicí letošního ME. Neméně kvalitně zaplavala ovšem i své ostatní disciplíny.

Druhá byla také na 400 m PP v čase 3:57.16 a dvě třetí místa přidala na nejkratších tratích 50 a 100 m PP. "I Zuzka zkouší nové typy ploutví, ale dosud si na ni moc nezvykla. Do budoucna má ale dobrou perspektivu na další zlepšování výkonů", uvedl trenér, otec, ale i stále aktivní závodník v jedné osobě Zbyněk Svozil.  Trápící se sprintér Jan Glos vylepšil jinak pro sebe nevydařený závod až v neděli na nejrychlejší trati 50 m RP, když si posunul osobní maximum na 18,20 sek. Tímto výkonem zároveň získal 670 bodu a byl tak třetím olomouckým bodujícím závodníkem do soutěže týmů. Glos byl ještě dvakrát šestý na 100 a 200 m PP, devátý na 50 m PP a desátý na 100 m RP. Juniorce a specialistce na distanční plavání Elišce Majorové se dařilo v nejdelší bazénové disciplíni 1500 m PP, kde skončila čtvrtá v osobním rekordu 16:38,13 min. Také Jitka Podivinská, která nyní zkouší disciplíny pod vodou si zlepšila své osobní maximum, a to v disciplíně 800 m RP. Čas 8:49,50 min. tentokrát stačil na druhé místo. Ve Zlíně závodil i trenér Zbyněk Svozil. Více se mu dařilo na trati 800 m RP, kterou doplaval na čtvrté pozici v čase 7:28.06, což znamenalo 653 bodu. Na kratší trati 400 m RP skončil sedmý, ale i zde za sebou nechal řadu o více než dvacet let mladších závodníků. Hana Pupíková a Jiří Dostál, kteří doplnili olomoucké družstvo spíše sbírají závodní zkušenosti, ale i oni si zaplavali osobní rekordy. Dalším závodem, kam KSP GMT Olomouc vyšle své zástupce, bude koncem listopadu Přebor České republiky nejmladších kategorií v Táboře 22. -. 23 11. 2003

Jitka Dostálová, trenérka a vedoucí výpravy KSP GMT Olomouc - výsledky je možné získat na adrese:http://ploutve.info

 4. kolo Moravskoslezské ligy - Přerov

V sobotu 18.10. 2003 se v Přerově konalo poslední kolo Moravskoslezské ligy mládeže v plavání s ploutvemi. Závodu se z regionu zúčastnila družstva GMT Olomouc a Skorpenu Přerov. V celkovém pořadí ligy se po čtyřech kolech na prvním místě prosadilo družstvo Laguny Nový Jičín před lepšícím se družstvem ze Žďáru nad Sázavou. Loňské třetí místo se letos olomouckým nepodařilo obhájit, a tak skončilo čtvrté za družstvem Zlína a před pátým Přerovem. Příčina poklesu v celkovém pořadí byla nevyrovnanost v zastoupení jednotlivých kategorií. Například u chlapců - dorostenců neměla Olomouc ani jednoho závodníka a v kategorii mladších žaček zastupovala Olomouc pouze jedna závodnice.

Nejvíce bodů pro družstvo dosáhla opět Markéta Svozilová v soutěži  kategorie starších žaček a její sestra Zuzana Svozilová v kategorii dorostu. Markéta zvítězila na 50m a na premiérové osmistovce byla jen velmi těsně druhá za výborně finišující Malátkovou z Nového Jičína. Zuzana obsadila stříbrný stupínek na 50 m na nádech a na 800m se jí podařilo suverénně zvítězit. Duležité je, že všechny výsledky zaznamenaly sestry v osobních rekordech. Na medaili mohl poprvé sáhnout i starší žák Martin Frey na 50m. Byl však smolně diskvalifikován za těsné podplavání 15m pásma. Velmi solidními výsledky se prezentovaly i pátým místem na 50m starší žačka Petra Hansmannová a dvěma šestými místy dorostenka Kristýna Česalová. Tisně za stupni vítězů doplaval na 400m mladší žák Lukáš Neoral. V této kategorii na sebe upozornil i nejmladší účastník závodu Jan Rážek.

 Mistrovství světa v DPP - Alexandrie, Egypt

Mistrovství světa v DPP, které se letos konalo v zálivu Montazah exotické Alexandrie, se i letos zúčastnili plavci KSP GMT Olomouc. Už potřetí doprovází trenéra a závodníka Zbyňka Svozila v kategorii seniorů i některý z jeho svěřenců v kategorii juniorů (do 17 let). Po Kateřině Fryčákové (MS Itálie 2001) a Ondřejovi Švejdovi (ME Maďarsko 2002) se letos nominovala Eliška Majorová. MS se zúčastnilo 18 států. Nejúspěšnějšími výpravami byly tentokrát družstva Ruska a Ukrajiny. Naše družstvo neobhájilo pozice z posledních let a nedosáhlo tentokrát ani na jednu cennou medaili. Několikanásobná mistryně Evropy a světa Hana Vykoukalová přerušila kariéru mateřskými povinnostmi a loňské medailistky Hostinská (letos 8. místo) a Šimáková (12. místo) neobhájily výborné výsledky posledních let. 
Po letošních zdravotních potížích měl olomoucký závodník Zbyněk Svozil podpořit především týmovou soutěž ve štafetě 4x3000m. 6km disciplínu měl pak plavat jen pro zjištění správné orientace na trati s tím, že se předpokládá, že závod nedokončí.

Zbyněk Svozil nakonec doplaval jako nejlepší muž českého družstva na 13. místě, když Mistr ČR Jan Kamprle vzdal po druhém okruhu a další člen Tomáš Pokorný dokonce hned po okruhu prvním (1,5km). "Závod to byl pro vnitrozemce hodně nepříjemný, neboť se plavalo v neustále se měnících se vlnách se špatnou orientací na trati. Během závodu jsem se pořezal i o skály, které na jednom místě byly jen těsni pod hladinou a vlna mě na ni hodila". Českým družstvům nakonec nevyšel ani závod družstev (ženy 5. muži 7.). Olomoucká juniorka Eliška Majorová těžký závod nakonec doplavala na 36. místě. Ve štafetě se zlepšila a zároveň se svými kolegyněmi doplavala na 7. místě. "Pro Elišku bylo velkým úspěchem vlastní nominace. Během letních měsíců se dlouho nemohla zapojit do tréninku pro zlomený palec na noze. Má však možnost se kvalifikovat na ME i v příštím roce (Kyjev - Ukrajina), kde by mohla své zkušenosti z egyptského moře zúročit v lepší umístění"

Kompletní výsledky je možné stáhnout z  http://ploutve.info/

 1. ročník závodu DPP Merkur Cup - Pasohlávky

Těsně před koncem prázdnin se sešli dálkoví plavci na posledním závodu DPP v tomto roce na netradičním místě nedaleko od Mikulova. V oblasti kempu MERKUR v Pasohlávkách pořadatelé z KSP Nautilus Břeclav připravili 500 metrový okruh ve tvaru trojúhelníka. Původní 1km okruh se kvůli silnému větru a bezpečnosti závodníků na trati zredukoval na polovinu. Účast plavců nebyla zatím velká. 1. ročníku se zúčastnilo pouze 7 klubů. Početně největší pole bylo v nejmladší kategorii žáků do 13 let. 18 členné pole chlapců a dívek si to rozdalo na dvou okruzích. Jediná zástupkyně KSP GMT Olomouc Markéta Svozilová šla od začátku do čela závodu. Problémy na trati neměla Markéta s rychlostí, ale spíše s udržením správného směru. Od první bójky ke druhé v prvním kole nabrala špatný směr a k bójce se musela alespoň 60 metrů vracet. Ve druhém okruhu již zaměřila směr plavání lépe a v cíli byla první v čase 10:28,9 před výborně plavající Adrianou Malátkovou z Nového Jičína daleko před zbytkem pole i se všemi chlapci. Trať juniorů i seniorů se na poradě zkrátila na cca 3000m z původních 6000m.

Mezi devíti juniorkami jasně zvítězila Zuzana Chadimová z Českých Budějovic. Zuzana Svozilová z KSP Olomouc dohmátla třetí těsně za reprezentantkou Kateřinou Vrbovou z Těrlicka a před Petrou Kapiasovou ze stejného klubu. Elišce Majorové se před MS v Egyptě nedařilo a doplavala až na pátém místě s poměrně velkou ztrátou. Soutěž juniorů o poslední místo v sestavě na MS v Egyptě vyhrál Čestmír Paclík ze Žďáru před Ondřejem Bajerem z Nového Jičína. Nejmenší účast měli ale nakonec senioři. Na startovní čáru se postavili jen čtyři muži a stejný počet žen. Mezi ženami naprosto jasně zvítězila Petra Hostinská, která doplavala z celého pole pouze za vítězem mužů Zbyňkem Svozilem z Olomouce. Všechna ostatní místa v ženách obsadily ženy z Olomouce. Pozoruhodný je i návrat na závodní dráhu jmenovkyň Jitky a Venduly Dostálových. Za Svozilem obsadil Martin Tomášek druhé místo stejně jako snad uzdravená Jitka Podivínská v ženách. I přes určité nedostatky ve výsledkové listině můžeme říci, že se závod podařil. Věříme, že v dalších ročnících se závodů zúčastní více klubů, a to především více žáků pro které byl závod určen především.

 Mistrovství ČR v plavání s ploutvemi - České Budějovice

Vynikající výsledky si odnesli olomoučtí plavci s ploutvemi z vrcholu domácí sezóny z Mistrovství České republiky v Českých Budějovicích. Vedle českých rekordů, které překonali na trati 400 RP Jan Kamprle z Prahy a Kateřina Honsů z Liberce se stali výkony olomouckých plavců asi největším překvapením šampionátu. V mistrovské kategorii mužů a žen (bez rozdílu kategorií) si nejlépe vedl štafeta KSP Olomouc - zleva Jan Glos, Ondoej Burkert, Martin Tomášek a Ondoej ŠvejdaOndřej Švejda, když získal v individuálních závodech 3 medaile. Stříbrnou medaili na 400m, bronzové na 1500 a 800m plavání s ploutvemi. Těsně pod stupni vítězů, na nepopulárním 4. místě, skončil Jan Glos na 100 a 200m. Martin Tomášek na 200m a Ondřej Burkert na 50m obsadili stále vynikající 6. místo. Tyto individuální výsledky, které všechny zaplavali muži v osobních rekordech se projevily naplno při štafetových závodech. Na 4x200m muži po krásném souboji se štafetou Žďáru nad Sázavou ještě druhé místo neudrželi, ale v následující sprintérské štafetě muži Olomouce v sestavě Glos, Švejda, Burkert a Tomášek již stejnému soupeři šanci nedali a získali tak za štafetou Modré Hvězdy Praha stříbrnou medaili. Seniorské medaile vylovila, ještě mladší dorostenka, Zuzana Svozilová. Všechny své tratě zaplavala v osobních rekordech.

Toto zlepšení znamenalo na tratích 50 a 100m bronzovou pozici, na 200m čtvrté a na 400m páté místo. Ve své kategorii dorostenek, kde bude moci plavat ještě příští rok, pak Zuzana Svozilová změnila všechny své individuální starty ve zlaté medaile a získala tím i čtyři přebornické tituly. Svým zlepšení byla zařazena do širší nominace na juniorské Mistrovství světa. Šampionát je však ohrožen neboť náš sportovní svaz potápěčů se odmítl zúčastnit (z obavy o onemocnění SARS) závodu v Koreji. Zuzana má potom šanci se šampionátu zúčastnit jen v případě odvolání závodu v Koreji a jeho přesunu do Evropy (patrně Itálie). Z dalších závodníků se Mistrovství zúčastnila Kateřina Krkošková, v juniorkách nejlépe šestá, Jitka Podivinská taktéž šestá v ženách na 800 m s přístrojem, Kateřina Mazurová nejlépe 17. a mladičká žákyně Markéta Svozilová obsadila mezi ženami 28. místo (žákovský přebor byl již v květnu a tak je vlastně úspěch zaplavání nominace na seniorský šampionát). Štafeta žen v sestavě Markéta Svozilová, Mazurová, Krkošková a Zuzana Svozilová získala velmi solidní 6. příčku na 4x100m. Na zářijový šampionát v Egyptě, kde se koná Mistrovství světa v distančním plavání na volné vodě, byli potvrzeni z KSP GMT Olomouc v kategorii juniorek Eliška Majorová a v kategorii mužů Zbyněk Svozil.

Všechny výsledky je možné stáhnout z  http://ploutve.info/; 30.6. 2003 - Zbyněk Svozil, trenér KSP GMT Olomouc

 Mistrovství ČR a Přebor České republiky juniorů v DPP - Tábor

Vyvrcholením letošní domácí sezóny v distančním ploutvovém plavání bylo Mistrovství a Přebor České republiky. V jihočeském Táboře se o víkendu sešlo celkem 76 závodníků, kteří bojovali o nejen o mistrovské tituly, ale i nominaci na Mistrovství světa a o body do konečného pořadí seriálu Českého poháru. Plavalo se na trati postavené v samém centru Tábora na vodní nádrži Jordán. Hlavní závod jednotlivců se plaval na šest kilometrů. V neděli pak štafety na 4x3 km. Olomoučtí vyslali na tyto závody hned devět závodníků. Největší ambice měli Zbyněk Svozil v soutěži mužů a Eliška Majorová v soutěži juniorek. První se na start šestikilometrové trati postavily ženy a juniorky. Eliška Majorová bojovala mezi juniorkami právě o místo v české reprezentaci a účast na mistrovství světa, kde byla situace před startem ještě otevřená. "Eliška prokázala, že se již vyplavala a především takticky si vedla výborně. Ve třetím kole se jí podařilo odplavat a získala si tak rozhodující náskok. V posledním kole se sice ozvaly nedávné problémy s kotníkem a praskla jí ploutev, ale odstup z třetího kola udržela" okomentovala Jitka Dostálová, jedna z trenérek KSP GMT Olomouc. Eliška Majorová nakonec doplavala na třetí pozici, což jí zajistilo druhé místo v seriálu Českého poháru a jistou účast na Mistrovství světa, které se bude letos koncem září konat v egyptské Alexandrii. Do tohoto závodu nastoupily za Olomouc ještě Zuzana Svozilová, Jitka Podivinská a Kateřina Janečková. Náročné podmínky závodu, zranění a mládí, to byly hlavní důvody, které zapříčínily, že závod nedokončily. "V sobotu nastoupily hlavně aby se seznámily s tratí. Jako prioritu jsme si stanovili závod štafet, kde jsme cítili šanci minimálně na obhajobu loňské bronzové medaile", vysvětlila Dostálová. "Zuzana je teprve starší žákyní a 6 km by bylo přece jen příliš. Jitka si stále léčí zranění achilovek a Katka nastoupila do závodu se zánětem středního ucha jako náhradnice za dlouhodoběji nemocnou Fryčákovou".

Do soutěže mužů nastoupilo pět olomouckých závodníků. Do bojů o medaile měl promluvit především Zbyněk Svozil, který zatím vedl v seriálu Českého poháru. Teplota vody, která se v odpoledních hodinách vyšplhala až na 26°C a vyčerpání ovšem nakonec znemožnili Svozilovi závod dokončit. Nejistá je nyní i jeho účast na MS v Egyptě. Velmi dobře si ovšem vedl jeho svěřenec Ondřej Švejda, který závod dokončil na čtvrté pozici. Poprvé si vyzkoušel plavat na volné vodě jinak sprinter Ondřej Burkert, ten doplaval devátý. Martin Tomášek a Jan Glos podobně jako ženy závod nedokončili, aby ušetřili síly na nedělní štafety.   Do štafet vstupovala Olomouc s vysokými ambicemi hlavni v kategorii mužů, kde pomýšlela na mistrovský titul. Zdravotní problémy však neumožnily nejlepšímu olomouckému plavci Zbyňku Svozilovi nastoupit do soutěže. Štafeta ve složení Ondřej Burkert, Martin Tomášek, Jan Glos a Ondřej Švejda však nakonec závod i přesto velmi zdramatizovala. Méně zkušený Ondřej Burkert sice po prvním úseku předával na šesté pozici, ale již Martin Tomášek dokázal olomoucké posunout na třetí místo. Jan Glos měl za úkol pozici pokud možno udržet, ale i přesto že i on a se specializuje na bazénové sprinty dokázal nakonec snížit odstup na druhou štafetu tak, že na poslední úsek Ondřej Švejda vyrazil společně s Janem Dušátkem z Liberce na boj o druhé místo. Oba závodníci jsou velmi vyrovnaní a velmi dobře se znají a tak se očekával zajímavý souboj. Nakonec se rozhodovalo na posledních dvě sta metrech. Ondra však svému soupeři v závěrečném sprintu nestačil a proplaval cílem na třetí pozici. Titul si odvezli plavci ze Žďáru nad Sázavou. Pro bronzovou medaili si nakonec doplavaly i olomoucké ženy, které tak obhájily svou pozici z loňska. Plavaly ve složení: Zuzana Svozilová, Kateřina Janečková, Jitka Podivinská a Eliška Majorová. Nestačily pouze na družstva z Nového Jičína a Těrlicka, které ve svých řadách mají několik reprezentantek. Poslední červnový víkend se plavci z KSP GMT Olomouc chystají tentokrát na bazénové Mistrovství České republiky do Českých Budějovic.

Kompletní výsledky je možné stáhnout z  http://ploutve.info/

 1. kolo Českého poháru DPP - Otrokovice

V sobotu 24. května se ploutvoví plavci sešli letos poprvé mimo bazén při prvním kole Českého poháru a Přeboru České republiky žáků v kategorii do 13 let v distančním ploutvovém plavání (DPP). Na Štěrkovišti do Otrokovic přijelo 13 klubu, které přihlásily do soutěže celkem 96 závodníků. Klub sportovních potápěčů GMT Olomouc reprezentovalo devět závodníku ve všech věkových kategoriích. Přeboru mládeže do 13 let na vzdálenost 1km se z olomouckého klubu zúčastnili Martin Frey a Markéta Svozilová. "Markéta plavala technicky i takticky dobře, dokázala si rozvrhnout síly a spolu s  vítězkou, Tylovou z Mostu, dokázaly porazit i všechny chlapce." Martin Frey v kategorii žáku do 13-ti let, který se také podobného závodu účastnil poprvé doplaval v početném konkurenci na osmém místě. junioři (kategorie do 18 roku) a senioři si rozdělili pořadí na 4 km trati v 1. kole Českého poháru. V soutěži seniorů dokázal loňský vítěz celého seriálu Zbyněk Svozil obhájit loňské druhé místo a za vítězem Janem Kamprlem z Prahy zaostal o 20 sekund. "V prvním podniku sezóny mám vždy nějaké potíže, letos jsem ale vážně uvažoval, že to vzdám". "Dubnové zranění lýtka se na mě hodně podepsalo a problémy s fyzičkou se projevily především v druhé polovině závodu".

 V této kategorii doplaval svěřenec Svozila, ještě loňský junior Ondřej Švejda, na solidním čtvrtém místě. Z dalších olomouckých závodníků obsadil Jan Glos 8. místo, Martin Tomášek 10. místo a nejlepší ženou KSP GMT Olomouc se stala Jitka Podivinská na 6. místě. V juniorkách se na start postavily za GMT Olomouc Eliška Majorová a Zuzana Svozilová. Na Elišku Majorovou zbyla v cíli Zbynik Svozil v cíli závodunepopulární, ale pěkná čtvrtá pozice. Svým výsledkem ovšem prokázala, že bude letos patřit k výrazným oporám pro štafetu na Mistrovství republiky. V ní by měla nastoupit i o dva roky mladší Zuzana Svozilová, která se v Otrokovicích poprvé potýkala se závodem na volné vodě. Svou premiéru zvládla dobře, když mezi staršími a zkušenějšími závodnicemi dokázala doplavat na pěkné osmé pozici. Nejbližším sportovním podnikem bude druhý červnový víkend 2. kolo Českého poháru v DPP a hned v následující týdnu Mistrovství ČR juniorů a seniorů v distančním plavání s ploutvemi, kde se poplavou mimo soutěže jednotlivců i týmové soutěže štafet.

Kompletní výsledky je možné stáhnout z  http://ploutve.info/

 Přebor republiky kat. E+D - Nový Jičín

Čtyři medaile vylovila nevelká výprava olomouckých plavců s ploutvemi z "Přeboru republiky v plavání s ploutvemi" kategorii mladších a starších žáku v Novém Jičíně, který se konal ve dnech 17. - 18. května 2003. Všechny medaile získala Markéta Svozilová v kategorii starších žaček. Nejcennější stříbrnou medaili vylovila na nejkratší sprinterské disciplíně na 25m, když na přebor postoupila až se sedmým kvalifikačním časem. Velmi hodnotný byl i výrazni zlepšený osobní rekord na 100m PP. Zde se Markéta zlepšila o dvě sekundy a jen těsni podlehla o rok starším závodnicím z Mostu a Prahy. Další třetí místa přidala olomoucká závodnice na 50 a 100 RP taktéž v osobních rekordech. "Duležité bylo, že Markéta vyladila na vrchol letní sezóny včas a velmi dobře svými zlepšenými výkony zaskočila mnohé favoritky."

Výborně si vedl ve stejné kategorii Martin Frey. Nováček na Přeboru se dokázal ve své premiéře na větších závodech prosadit do první desítky a například na 100m PP obsadil velmi cenné páté místo. "Je to velmi šikovný závodník, který velmi dobře a rychle dokáže plnit pokyny trenéru jak v oblasti techniky tak i taktiky. Konečně se zdá, že po delší pauze máme v Olomouci i nadějného závodníka v kategorii chlapců".
Pětici závodníku klubu sportovních potápěčů GMT doplnili ještě Petra Hansmanová a v nejmladší kategorii Lukáš Neoral a Lukáš Tomášek.
Sportovní potápěče teď čekají závody Českého poháru v distančním plavání s ploutvemi na volné vodě. Vrcholem domácí sezóny pak bude Mistrovství seniorů a juniorů v bazénu na konci června v Českých Budějovicích.

Kompletní výsledky je možné stáhnout z  http://ploutve.info/

 3. kolo Moravskoslezské ligy mládeže - Nový Jičín

Až na potřetí se podařilo mladému týmu plavců s ploutvemi dostat se na pomyslný stupeň vítězů v "Moravskoslezské lize mládeže". Ovšem jen těsný bodový rozdíl v tomto kole nic nezměnil na průběžném 4. místě za plavci Laguny Nový Jičín, Čochtanu Žďár nad Sázavou a Nemo Zlín. Problémy máme především s obsazením soutěže děvčat. V jednotlivých kategoriích "E" (ročník 1992 a mladší), "D" (ročník 1990 a 1991) a kategorie "C" (ročník 1988 a 1989) nás reprezentovala vždy jen jedna dívka, a to se na celkovém hodnocení muselo podepsat. Z individuálních výsledků si nejlépe vedly již tradičně sestry Svozilovy. Jediné olomoucké vítězství získala tentokrát mladší Markéta v kategorii "D" na 50m PP (0:24,79). Markéta přidala ještě druhé místo na 100RP (plavání s přístrojem pod vodou) a třetí místo na 400PP v osobním rekordu. Markéta zlepšila techniku, a toto se vyplatilo především zrychlením na delší trati kde se jí dosud tak nedařilo.

V kategorii "C" Zuzana Svozilová po zdravotních problémech, které ji celý březen doprovázely dokázala obsadit v solidních časech vždy druhá místa. K medailové sbírce se přidal i Jan Mrňka, když dokázal obsadit 2x třetí místo. Z dalších závodníku na sebe upozornili především nejmladší účastník celého sportovního podniku Jan Rážek v kategorii ("E") a Markos Tavlaridis, který začal s tímto sportem teprve před měsícem a získal v kategorii ("D") solidní umístění i základní osobní časy. Mladé závodníky čeká nyní 26.4. 2003 meziklubové utkání v Přerovi. Tento závod je také poslední možností zaplavat nominaení časy na přebor republiky (kategorie "E" a "D"), které se koná 17. 5. 2003. Nominační kriteria zatím jistě splnila jistě jen Markéta Svozilová. Kategorie "C" má svůj přebor současně s kategorii juniorů a seniorů 28. - 29. června v Českých Budějovicích.

Kompletní výsledky je možné stáhnout z  http://ploutve.info/

 Mistrovství ČR družstev - Potápěčská liga - Olomouc

O víkendu 5. a 6. dubna 2003 proběhlo v Olomouci Mistrovství České republiky družstev v ploutvovém plavání. Závodů se zúčastní 8 nejlepších týmu z celé republiky. Obhájci loňského titulu v obou kategoriích Modré hvězdě Praha se podařilo obhájit pouze v kategorii mužů. V soutěži žen na první místo celkové poskočilo družstvo Laguny Nový Jičín. Nejvýraznější osobností se v tomto závodě stal Jan Kamprle z vítězného týmu Modré hvězdy, který dostal cenu za nejkvalitnější výkon před svým kolegou Janem Skružným a libereckou závodnicí Kateřinou Honsů.

Olomouc byla v soutěži letos reprezentována pouze v soutěži mužů. I přes zdravotní problémy plavajícího trenéra Zbyňka Svozila a sprintera Ondřeje Burkerta se mužům podařilo obhájit loňské velmi pěkné páté místo. Nejlepších výkonů dosáhli mladí závodníci Ondřej Švejda a Jan Glos. Oběma se podařilo dosáhnout medailových pozic v jednotlivých disciplínách. Švejda obsadil třetí místo na 400m a 800m plavání s ploutvemi.

Glos obsadil ve sprinterských disciplínách třetí místo na 50m a čtvrté místo na dvojnásobné trati na 100m plavání s ploutvemi. Potišitelné je, že těchto výkonu dosáhli ve svých osobních rekordech. Sprinterské ambice mohli mladí závodníci Olomouce potvrdit i ve štafetě 4x100 PP (plavání s ploutvemi). Bohužel kolize s výstrojí neumožnila výbornému sprintéru Glosovi podat nejlepší výkon a štafeta se tak posunula na páté místo. Zbyněk Svozil obsadil pouze dvě disciplíny s přístrojem pod vodou, kde obsadil 6. místo na 400m a 7. místo na 800m RP. Ondřej Burkert i s tréninkovým mankem doplaval nejlépe na 7. na 50m PP.

Z individuálních výsledků žen, které plavaly mimo soutěž družstev na sebe nejvíce upozornila nejmladší účastnice závodu ještě žačka Markéta Svozilová na sprinterských tratích. Osobní rekord na 400 RP zaznamenala ještě Jitka Podivinská. 
 

Zbyněk Svozil, trenér KSP GMT Olomouc 7. 4. 2003

 2. kolo Moravskoslezské ligy mládeže - Břeclav

 O uplynulém víkendu se na břeclavském bazéně konalo druhé kolo Moravskoslezské ligy mládeže v plavání s ploutvemi, kterého se zúčastnily i kluby sportovních potápěčů z Olomouce a Přerova. Olomouckým opět chybělo několik výrazných opor, a tak se ani tentokrát nepodařil útok na celkové třetí místo. Vítězství si odvezli plavci z Nového Jičína pronásledováni klubem Čochtanklubu Žďár nad Sázavou a třetí se stále drží Nemo Zlín před Olomoucí. Přerov je sedmý. V individuálních disciplínách nejlepšího umístiní dosáhl Lukáš Neoral v kategorii E (11 let a mladší), když si dvakrát doplaval pro vítězství, a to na 100 a 200 metru plavání na hladině. Druhé místo přidal na padesáti metrové trati. Nejkvalitnější výkon z olomouckých plavců však dosáhla Markéta Svozilová, startující v kategorii D (12 a 13-ti letí). Dvousetmetrovou trať zaplavala ve velmi slušném osobním rekordu: 2:03,78, což nakonec stačilo na druhé místo. Markéta ještě přidala dvě třetí místa v disciplínách 25 metru plavání pod vodou a 100 metru plavání na hladině. 
 

Nutno dodat, že v této kategorii je startovní pole velmi vyrovnané a rozdíly, zvláště na prvních místech, byly minimální a divčata se tak postarala o napínavý a vyrovnaný průběh závodu. Úspěchy v individuálních disciplínách doplnil ještě Lukáš Tomášek v kat. E čtvrtým místem na padesátimetrové trati. "Na těchto závodech nám chyběla hlavně nemocná Zuzana Svozilová, ale také Jan Mrňka a Martin Frey, kteří by jistě náš bodový zisk ješěi rozšířili," je přesvědčena Jitka Dostálová, jedna z trenérek KSP Olomouc. Neúčast těchto, již zkušených závodníků kompenzovaly výsledky těch nejmladších, kteří příjemně překvapili, což je příslibem do budoucna. "Tentokrát se nám trochu více dařilo ve štafetách, kde jsme obsadili dvě stříbrné pozice. Doufám, že na příštím kole, které se bude konat v půlce dubna již budeme úspěšně atakovat celkové třetí místo," dodala Dostálová. Nejbližší akcí KSP Olomouc je Mistrovství ČR družstev, které se uskuteční v domácím prostředí. První dubnový víkend se tak v Olomouci poprvé v tomto roce sejdou nejlepší plavci s ploutvemi z České republiky, aby po zimní přípravě porovnali svoji výkonnost.
 

Zbyněk Svozil, trenér KSP GMT Olomouc 8. 3. 2003

 1. kolo Moravskoslezské ligy mládeže - Nový Jičín

V Novém Jičíni se 8. 2. 2003 konalo první kolo "Moravskoslezské ligy mládeže" v plavání s ploutvemi v kategoriích "E" (ročník 1992 a mladší), "D" (ročník 1990 a 1991) a kategorie "C" (ročník 1988 a 1989). V celkovém pořadí družstev na domácí půdě zvítězil klub "Laguna Nový Jičín" před závodníky z "Čochtanu Žďár nad Sázavou, tentokrát však o své tradiční první místo musel Jičín perně bojovat až do posledních štafet.  Závodníci z KSP Olomouc obsadili v tomto kole 4. místo. Z loňského 3. místa v celkovém hodnocení roku 2002 je tentokrát odsunulo družstvo Zlína. Bodový rozdíl není ovšem velký a je možné ho v dalších kolech dohnat. podmínkou je ovšem obsazení všech disciplín, což se v tomto kole olomouckému družstvu z důvodu nemocí apod. nepodařilo. Boj o celkové třetí místo je dále zcela otevřený a oba celky mají v dalších kolech vyrovnané šance. Z individuálních výsledků si nejlépe vedly sestry Svozilovy. Obě získaly ve svých kategoriích jedno vítězství.

 Zuzana Svozilová zvítězila v nejstarší kategorii "C" na 50m plavání s ploutvemi časem 23,64 stejně jako její sestra Markéta v mladší kategorii "D" (24,57). Další dvě, tentokrát stříbrné medaile, získala Zuzana v osobních rekordech na 400 plavání s ploutvemi (4:06,55) a 100 RP (plavání s přístrojem) v čase 52,64.Markéta přispěla k medailové sbírce Olomouce stříbrnou medailí na 100m časem 54,44 a bronzovou medailí na 200m, kdy od druhého místa jí dělilo pouze rozhodnutí cílových rozhodčích. Zlepšenými výkony se blýskli nejmladší závodníci kategorie "E", kdy těsné pod stupni vítězů zůstal na 25 a 100m Lukáš Neoral a na 400m Lukáš Tomášek. Pro oba je to velké povzbuzení do další přípravy. Po odstranění technických problémů na startu a obrátkách mohou oba myslet i na medaile. Stejný problém má i Martin Frey v kategorii "D". Po zlepšených obrátkách muže i on zlepšit své páté místo na 50m. Další výsledky viz přehled výsledků. 

Kompletní výsledky je možné stáhnou z http://www.ploutve.info/; Zbyněk Svozil, hlavní trenér KSP GMT Olomouc

 

    Sponzoři a partneři KSP Olomouc