Zjistěte více o dlouholeté historii našeho klubu
První zmínky
Historii našeho klubu si můžete přečíst v tomto článku od Jiřího Wagnera z roku 1997. Kopie originálního textu ke shlédnutí zde.
Klub sportovních potápěčů Moravských železáren Olomouc byl založen v roce 1962 několika málo nadšenci z naší továrny, z nichž do dnešního dne tomuto sportu zůstali věrni veteráni Alois Vrtek a Jiří Wagner. Inspirací k tomuto kroku byl tehdy film a kniha zakladatele moderního potápění J.F. Cousteaua Svět ticha. Jiná literatura tehdy nebyla a tak v rozvoji klubu přispěl hlavně příchod zkušeného potápěče Jiřího Pogody z prvého olomouckého klubu potápěčů, který byl původně při pedagogické fakultě UP a později přešel do VOZ Na Šibeníku, kde byl v té době jediný kompresor pro plnění vzduchových lahví v Olomouci. Své členy náš klub získával zejména z učňovského střediska našeho podniku.
Činnost na počátku byla soustředěna na základní výcvik zejména na jezírkách v okolí Chomoutova, mimo letní sezonu pak na občasné zájezdy na krytý bazén do Prostějova. Rozvoj sportovní činnosti je spojen s otevřením krytého bazénu v roce 1965.
Hlavní milníky našeho klubu
Prestižní závod družstev
Činnost KSP MŽ je velmi pestrá a zahrnuje zejména plavání s ploutvemi a rychlostní potápění, dále orientační potápění s kompasem na vodních nádržích, dále dálkové plavání s ploutvemi t.zv. maratony na volné vodě na tratích mezi 6 – 8 km.
Mezi potápěčskou sportovní veřejností získal náš klub výbornou pověst pořádáním Potápěčské ligy. První ročník této soutěže byl uspořádán v roce 1968 a v Olomouci byl pořádán nepřetržitě již 29 krát. Letos ve dech 22. a 23. března bude uspořádán jubilejní 30. ročník. Je to soutěž šesti-členných družstev mužů i žen ve všech bazénových disciplinách, vítěz získává titul “Mistr ČR družstev”. Liga se plave pravidelně koncem března a soustředí vždy celou špičku ploutvového plavání.
První mistři Evropy v Československu
V olomouckém KSP MŽ za dobu více než 30 let vyrostla řada reprezentantů, mistrů republiky i rekordmanů, z nichž jen namátkou lze vyjmenovat tyto sportovce: Miroslav Lukáš, Václav Sypal, Evžen Ulman, Jaroslav Balut, Milan Slezák, Jaromír Kovařík, Marta Juránková, Jana Charousková, Jan Lang, Miloš Korhoň, Zbyněk Svozil, Pavel Potužák, Miloš Adamčík, Rostislav Štencl, Radka Jahnová, Iveta Majerová i řada dalších.
K největším úspěchům patří titul mistra Evropy pro rok 1979 v disciplíně MONK, což je orientační plavání pod vodou a kompasem podle mapy. Tento titul získali Milan Slezák a Jaromír Kovařík a byla to první zlatá medaile, kterou naše reprezentace vůbec získala.
Medaile z mistrovství světa
Nejúspěšnějším závodníkem našeho klubu je bezesporu Zbyněk Svozil, který přešel na ploutvové plavání a rychlostní potápění začátkem osmdesátých let od klasického plavání a za svou obdivuhodně dlouho sportovní dráhu / ve svých 36 letech plave dosud/ dosáhl více než 20 mistrovských titulů na všech tratích od 200 do 1500 m na bazénu, jakož i v maratonu. Jeho největším úspěchem bylo 2. místo na mistrovství světa v dálkovém plavání v roce 1992 v Almelu v Holandsku. Tímto výkonem měl i rozhodující podíl na zisku zlatých medailí a titulu mistra světa 3členných družstev mužů.
Tyto výsledky jsou samozřejmě podloženy prací řady trenérů, z nichž je především třeba zmínit Ing. Mojmíra Skoupila a v orientačním potápění Jaroslava Baluta, který nás po tragickém pracovním úrazu opustil koncem roku 1994.
24 hodin pod vodou
Zcela ojedinělou sportovní akcí byl v říjnu roku 1987 pokus o světový rekord v plavání šestičlenného družstva potápěčů 24 hodin pod vodou. Tuto náročnou akci uskutečnil náš klub za podpory správy bazénu a Palackého univerzity. Pokus uskutečnilo družstvo pod vedením reprezentačního trenéra Petra Smolíka ve složení Miloš Korhoň, Zbyněk Svozil a Pavel Potužák z KSP MŽ, dále Marek Rybář z Liberce, Martin Ferdus ze Žďáru n. S. a Ondřej Zíta z Prahy.
Tímto závodem tenkrát žila celá sportovní Olomouc, tribuna během celých 24 hodin plavce bouřlivě povzbuzovala a při dojezdu uspořádali diváci nadšené ovace. Bylo uplaváno během 24 hodin celkem 151,987 m, rekord byl zapsán do Guinesovy knihy rekordů a dodnes nebyl překonán.
Miloš Korhoň zpracoval přípravu i průběh rekordního závodu ve své diplomové práci. Její kompletní text si můžete prohlédnout zde.
Výzkum a pracovní potápění
Mimo závodní činnosti se klub věnuje výcviku potápěčů s přístrojem. Ti nejlepší jsou souběžně s členstvím v KSP MŽ organizováni ve speleopotápěčském klubu Hranický kras. Tento klub se řadu let věnuje průzkumu naší nejhlubší zatopené propasti v Teplicích u Hranic. Získal dobré jméno i v mezinárodním měřítku, uskutečnil 3 expedice do Mexika a na Kubu v létech 1980, 1982 a 1989, z nichž každá trvala cca 5 měsíců. Byla při nich věnována práce nejen při potápění v zajímavých lokalitách Karibského moře, ale na Kubě byla objevena řada nových zatopených krasových útvarů se sladkou vodou.
Mimo cest do Karibského moře byla uskutečněna v roce 1985 výprava do východní Afriky. Mimo potápění v Indickém oceánu v blízkosti ostrovu Mafia se naši potápěči podívali i do středoafrických jezer a dokonce vystoupili i na nejvyšší horu Afriky Kilimandžaro. O organizaci těchto výprav se zasloužili zejména Ing. Benýšek, který všechny zmíněné výpravy vedl, dále Tomáš Ježek, Mirek Lukáš, Vlad. Vyhnálek. Fraňo Travěnec, Milan Slezák, Zdeněk Hoferek atd., nemalou pomoc výpravám poskytl Doc. RND. Vladimír Panoš, CSc z Palackého univerzity, z jehož iniciativy se výpravy na Kubu uskutečnily.
V klubu je i řada potápěčů, kteří dovedou odvést kus odborné práce pod vodou. Touto činností si převážnou část nákladu na zmíněné výpravy financovali.
Potápění na celý život
O tom, že potápění dovede člověka zaujmout téměř na celý život, svědčí i závod Potápěčská veteránka, který KSP MŽ spolu s KSP Krnov a Argo Ostrava pořádá každoročně na zatopeném břidličném lomu ve Svobodných Heřmanicích. Závod je desetiboj v různých disciplinách na suchu, nad i pod vodou pro “chlapce” i “dívky” od 30 do 50 let a v kategorii super na 50 let. Toto setkání starých přátel má za sebou již 22. ročníků, naši členové jsou zapsáni v listině vítězů již 8x. Závod v posledních letech získává na popularitě nejen u nás, ale i v zahraničí, jak o tom svědčí výpravy ze Slovenska a Německa.
KSP MŽ má celkem 93 platících členů. Výcvik závodníků probíhá 3x týdně, kondiční potápění těch ostatních včetně výcviku s přístrojem 2x týdně. Zájemci se mohou přihlásit na bazénu vždy ve středu od 17 hod., informace můžete také získat v době podnikového plavání v pátek od 18,30 do 19 hod. ne u pisatele na telefonu č. 414575. U dětí je ideální začít plavat s ploutvemi od 9 let, předpokladem je dobrý zdravotní stav a dobrá znalost plavání. Zájemci o přístrojové potápění musí mít min. 15 let a musí počítat s tím, že si musí pořídit výstroj v hodnotě mezi 12 – 20 tis. Kč.
Protože zájem o potápěčské práce v našem regionu výrazně poklesl, je činnost klubu finančně kryta pouze členskými příspěvky a sponzorskými dary, na nichž se podílejí převážně firmy členů klubu.
V závěru bych chtěl čtenáře pozvat, jak jsem se již dříve zmínil na Potápěčskou ligu, která proběhne 22. a 23. března na krytém bazénu, kde uvidíte startovat také naše závodníky.
Olomouc 11.2.1997
Jiří Wagner