Orientační potápění

Nejstarší sportovní disciplína potápění

Popis

Nejstarší sportovní disciplínou potápěčského sportu je orientační potápění. Závodníci při soutěži mají za úkol najít bóje rozmístěné na vodě nebo co nejrychleji obeplavat bóje v přesně stanoveném pořadí, popřípadě uplavat předem stanovenou trasu, kde některé bóje musí najít a některé musí obeplout. Vše se plave pochopitelně na čas a každá “splněná” bóje je podle dosaženého času bodovaná.

Trasu, kterou bude závodník plavat, si ze břehu zaměří. To znamená, že si ji v určitém měřítku nakreslí na stůl s pomocí vybavení, jaké se používá v kartografii a geodézii. Takto zaměřenou trasu si změří svým kompasem a měřítkem. Změřené azimuty a vzdálenosti si napíše na kartičku, kterou si připevní na svůj plavboměr, který pod vodou tlačí před sebou. Součástí plavboměru je láhev se stlačeným vzduchem, počítadlo uplavaných metrů a kompas. Závodník se po startu zanoří do hloubky cca 1 – 2 metry a plave po vyznačené trase. Za sebou táhne každý závodník na lanku připevněnou bójku, aby bylo přesně ze břehu i loďky rozhodčích vidět, kde právě plave a jak se mu daří plavat stanovenou trasu. V případě, že závodník nenajde stanovenou bóji v určitém časovém limitu, nebo mine vyznačenou trasu, závod pro něj končí a započítají se mu pouze body za splněnou trasu. Závodníci nestartují hromadně, ale každý sám v předem stanovených časových intervalech.

Disciplíny

M-kurs

Plave se trasa ve tvaru písmene M, bóje se nehledají, pouze se objíždějí. Je to rychlostní závod, jakýsi slalom se třemi změnami kurzu, kde se navíc hodnotí přesnost doplavání do cíle.

Tyče

Ve vodě je rozmístěno pět kontrolních tyčí, které musí závodník jednu po druhé co nejrychleji najít. Pokud závodník najde tyč, může pokračovat dále. Poslední pátá tyč je zároveň cílem.

Hvězda

Jde o kombinací předešlých dvou disciplín, kdy závodník jednu bóji obeplave a následující musí najít. Trasa je tvořena pěti otočnými bójemi a čtyřmi tyčemi.

Monk

To je závod dvojic. Dvojice je při závodě spolu spojena 2,5 m dlouhým lankem a má za úkol najít pět pevných bodů. U této disciplíny, ale nejsou bóje na hladině, ale pod hladinou a závodníci plavou podle mapy, kterou obdrží před startem.

Sjíždění

Sjíždění je závod čtyřčlenných družstev. Členové jednoho družstva startují na společný startovní signál, ale každý za své startovní bóje. Postupně se na trati potkávají (sjíždějí), nejprve dva a dva a nakonec všichni čtyři dohromady, a plavou společně do cíle. Hodnotí se jednak rychlost, přesnost doplavání do cíle a počet závodníků, kteří se na trase našli. Novou disciplínou je soutěž nazvaná “Paralel”.

Historie orientačního plavání

První oficiální závody se konaly v roce 1961 v Itálii a Rakousku. Většina disciplín, tak jak je známe dnes, vznikla v bývalém Sovětském Svazu.

V Československu se konalo první mistrovství republiky v roce 1962 na přehradě Chřibské. Naše reprezentace se pravidelně účastní evropských a světových šampionátů. Za celou dobu existence tohoto sportu vynechala naše reprezentace pouze šampionáty v letech 1968 a 1970. S výjimkou prvního ročníku evropského šampionátu v Itálii v roce 1967 se naši reprezentanti vždy vraceli s cenným kovem. Na světových mistrovstvích získali naši reprezentanti 32 medailí (9 zlatých, 9 stříbrných a 16 bronzových) a na evropských mistrovstvích 58 medailí (11 zlatých, 18 stříbrných a 29 bronzových).

Úspěchy

Mezi nejúspěšnější sportovce tohoto odvětví patří Lubomír Silný ml., Radovan Silný, Jan Skružný, Dana Perničková, Jarmila Silná, Zuzana Dvořáková, Zuzana Štěpánková. V roce 2008 se konalo ME v Estonsku, kde poprvé na světové soutěži soutěžili i junioři (do 18 roků). Na tomto ME se stala Zuzana Dvořáková mistryní Evropy v disciplíně “M-kurz” seniorů. Senioři získali další tituly mistra světa i v roce 2009 díky Zuzaně Štěpánkové (2x) a Jakuba Němečka (1x).

 

V roce 2009 se plavalo poprvé i Mistrovství Evropy juniorů, které se konalo v Německu na jezeře Störitzsee (do 23 let). Zde získali potápěči 5 medailí. Junioři plavou, na rozdíl od seniorů, kteří mají 6 disciplín, jen 4 disciplíny – Tyče (5P), M-kurz, Hvězda a Paralelní slalom.

 

Již řadu let je centrem orientačních potápěčů Liberec. Dalšími centry tohoto sportu jsou Pardubice a Praha. Dříve se orientaci věnovali v klubech, jako jsou Karlovy Vary, Olomouc, Česká Lípa a Těrlicko. V posledních letech se členská základna tohoto pro ČR velmi úspěšného odvětví omezuje na velmi malý počet aktivních závodníků.