• 1. kolo MSLM

  Závodníci z KSP Olomouc v sobotu 27.1.2018 závodili ve Zlíně na 1. kole Moravskoslezské ligy mládeže.

 • NEMO Trophy Zlín

  Závodníci z KSP Olomouc sbírali medaile na NEMO Trophy Zlín. .

 • Evropský pohár Gliwice

  6 závodníků vyrazilo na zkušenou na Evropský pohár juniorů do polského města Gliwice. Bojovali jsme co to šlo a domů dovezli hned 6 cenných kovů.

 • Oblastní liga mládeže

  Uspořádali jsme již 9. ročník Oblastní ligy mládeže. Rok od roku pomalu přibývá mladších závodníků v plavání s ploutvemi. Letos se v Olomouci utkalo 99 závodníků ze 4 moravských klubů.

 • Zpravodaj KSP

  Všechny články ze závodů můžete sledovat ve zpravodaji KSP.

KSP OLOMOUC

"can you swim faster than me?"

Modrý mítink 2018

Ještě o klidném předmaturitním víkendu, tedy 12. a 13. května, se na malebném 25m bazénu v Novém Jičíně konaly již tradiční dvoudenní závody nesoucí název Modrý mítink. Jak se říká, pokrok nezastavíš, a tak se letos na program dostala i trať 100 PP, sice jen pro nejmladší kategorie E a E0, ale i tak byla dlouholetá hegemonie disciplín BF k radosti mnohých pokořena.

Vyhodnocení závodu: Vzhledem k tomu, že se opět jedná o trochu komplikovanější systém, pojďme si jej ve zkratce představit. Na Modrém mítinku se letos dalo soutěžit ve třech soutěžních celcích, v samostatné disciplíně 100 PP vyhodnocované klasickým postupem, kdo dřív přijde, ten dřív bere, dvojboji kategorií E a E0, kde byli oceněni závodníci s nejlepším součtem CMAS bodů z disciplín 50 a 100 BF (CMAS body = body, které by měly být schopny objektivně ohodnotit výkon závodníka na základě standardizovaného přepočtu) a konečně tradičním trojboji, kde byli oceněni ti s nejvyšším součtem bodů ze svých tří nejlepších disciplín, tedy z 50, 100, 200 nebo 400 BF. Bonusem byla ještě závěrečná týmová soutěž štafet (4*50 BF) ve sloučených kategoriích E0ED a CBA.

Den první

První závodní půlden začal rozplaváním kategorií E a E0, tuto rozehřívací část nezvykle následovaly sto první a sto druhá disciplína. Toto výstřední označení nesla právě avizovaná novinka 100 PP, na níž dokázal Alex Haviger překvapit i sám sebe a bral bronz. Před třetí hodinou dostali i starší závodníci soutěžící v trojboji možnost vyzkoušet místní nádrž a trochu se rozehřát.

V 15:15 byly závody konečně oficiálně zahájeny. Učinili tak Josef Nekl z domácí Laguny a starosta města Jaroslav Dvořák. Slavnostní ceremonii následovala tentokrát opravdová první disciplína, a to 100 BF. (Na Modrém mítinku plavou všechny kategorie dohromady, ovšem vyhodnocovány jsou zvlášť.) Všichni, kteří byli schopni tuto trať v mezích regulí dokončit, si samozřejmě na své konto připsali zasloužené CMAS body, ovšem speciální zmínku si zaslouží Alžběta Hnáthová, jež se umístila na třetím místě a za svůj výkon obdržela 802 bodů. Ano, je to hodně, líp už nebylo.

Po veteránské vložce, tu necháme ke zpracování jiným vzhledem k neúčasti olomouckých závodníků, přišla na řadu nejoblíbenější disciplína 50 BF. Jedná se totiž o trať nejkratší, která se krásně hodí k obecné charakteristice průměrného závodníka, jenž má na trénincích často co dělat, aby dělal, že něco dělá. Nejlepšího výsledku z olomouckých dosáhl znovu Alex Haviger, tentokrát stříbrný, a posunul se tak zase o krok blíž k dobrému výsledku ve dvojboji. Body opět připisovali všichni doplavavši.

Na závěr dne byla zařazena naopak trať nejdelší, ovšem paradoxně ne nejobávanější, jelikož se stále jedná o poměrně novou věc, která s sebou nese punc exotiky a prazvláštní atraktivnosti. Pro olomoucký tým se taky stala tratí nejúspěšnější, a to hned zásluhou několika závodnic. V kategorii C brala bronz Iva Vzatková, tu v kat. B doplnila její starší sestra Eliška Vzatková a odnesla si taktéž bronz. V téže kategorii si ještě pro pomyslnou stříbrnou medaili dokraulovala Alžběta Hnáthová a udělala tak další krok k celkovému úspěchu. Zlatou tečku za vcelku povedeným půldnem udělala plavající trenérka nejmenších nadějí a česká rekordmanka Barbora Sládečková, která v seniorské kategorii uzmula zlato.

V průběhu tohoto závodu došlo ještě k vyhlášení dvojboje kategorií E a E0, kde se Alex Haviger celkově umístil na krásném třetím místě.

Den druhý

Program druhého závodního dne byl velmi jednoduchý, 200 BF a týmová štafeta. I kvůli takovým maličkostem jsme do Nového Jičína rádi jeli. Radost nám totiž opět udělaly Eliška Vzatková a Alžběta Hnáthová, jež obsadily 3. a 2. místo. Co se štafetového závodu týče, byli jsme realisté, a tak jsme veškeré medailové naděje vkládali do elitní štafety kategorie D, která se ovšem vinnou chybné předávky mezi třetím a čtvrtým úsekem nechala diskvalifikovat a přišla tak o pódiové umístění, bohužel i takové chyby se stávají a nemá smysl se kvůli nim hroutit.

Závody slavnostně zakončilo předávání cen za tradiční novojičínský trojboj. Z celkového třetího místa se tak mohla radovat Alžběta Hnáthová. V kategorii mužů se nejlépe dařilo Matyášovi Sehrigovi, který se však na stupně vítězů probojovat nedokázal.

Zároveň děkujeme všem závodníkům za vzornou reprezentaci a oceňujeme každé zlepšení nejlepších osobních výkonů. V neposlední řadě patří velký dík také Lence Jurové, která celé závody fotograficky dokumentovala.

Foto: Lenka Jurová (bit.ly/fotkyMM2018)

Text: Filip Kroutil

 

    Sponzoři a partneři KSP Olomouc